Sky Via Fibra: Како работи? Колку?

Пристигна небото преку растителни влакна, цената е иста како и сателитот. Еве сè што треба да знаете за Небото преку растителни влакна, што ви овозможува да ги гледате сите небесни канали и понуди преку Интернет

Небото ја лансира понудата на влакна за оние кои не сакаат чинија. Цени и детали.

Одлични вести за сите клиенти на Sky, тековни и нови.

Компанијата презентирана денес Небото преку растителни влакна, новата услуга која ви овозможува да уживате во целата понуда на Небото директно преку Интернет.

„Едноставно. Брзо Вашето влакно е доволно “: вака Небото објавува на својата официјална веб-страница новата ТВ-понуда наменета за претплатници на станбени „влакна“.

Преку понудата Небото преку растителни влакна, платежниот ТВ гигант се реши реплицирајте ги своите сателитски пакети исто така на Интернет – со исклучок на премиум кино, Премиум серии и изборни канали.

Повеќе не е само избор, како што се случува на Сега телевизија, но точно иста содржина на две различни платформи.

Лоши вести: многумина се надеваа дека ќе се применат некои попусти, но засега се очекува само промоција за прва година, како на сателитот.

Во моментот, услугата е овозможено да работи само со Fastweb, Vodafone, TIM, Wind, 3, Infostrada и Tiscali.

Верзија за влакна е дизајнирана за оние кои не можат да го монтираат садот или тие ја претпочитаат фрузионата преку веб.

Користење на нормален MySky HD корисниците ќе можат да ја примат целата понуда на Скај со висока дефиниција без потреба од сателитско јадење.

Нема заштеда помеѓу двете верзии, постои само предност да не мора да го монтирате садот дома.

Минимални барања за небо преку растителни влакна

Минималниот услов за изведба е 9,3 Mbps, така ќе ви треба еден соодветна врска ADSL2, VDSL или EVDSL.

Потенцијално нема проблем за оние кои се сертифицирани на FTTC и FTTH.

Сепак, тест за брзина е достапен на веб-страницата Скај, кој ви овозможува да проценете ја ситуацијата да разбере ако вашата мрежна мрежа го поддржува Небото преку влакна.

Небото цени преку растителни влакна

Брзо се враќајќи да разговараме за цените на оваа услуга, бидејќи се очекуваше нема заштеда во споредба со сателитската понуда.

Небото едноставно ги одбива своите понуди во влакна и сателит, обезбедувајќи го почетна цена за активирање од 79 евра.

За потрошувачи на влакна, Декодер на My Sky – засега не Sky Q.

Останува цената на двете понуди (саат и влакна) 29,90 € месечно за првите 12 месеци, тогаш тоа оди на 43,20 евра месечно.

Вклучени пакети се Sky TV, Sky Family и Cinema или Sport.

Тие се исто така вклучени поддршка на HD, Sky On Demand, My Sky и Sky Go Plus.

сакајќи Исто така, може да се додадат Sky Calcio и Sky Sport кои чинеле 15,20 € соодветно.

После 12 месеци Скај ТВ тоа оди од 14,90 € на 21,60 €, Sky Famiglia од 5 до 5,40 €, Sky Cinema од 10 до 16,20 € и HD до 6,40 €.

Дигитален копнен пакет

Новиот пакет „Дигитален копнен“ ја комплетира понудата на Скај, што за 19,90 евра месечно (по 12 месеци тие стануваат 29,90 евра) нуди 15 канали поделени во два пакети.

Првиот, Скај ТВ, вклучува Sky Uno, Sky Atlantic, FOX, National Geographic, Sky TG24 и оние од кино и ТВ серии Premium Action, Premium Crime, Premium Joi, Premium Stories, Premium Cinema, Premium Cinema Energy, Premium Cinema Emotion, Premium Cinema Comedy .

Вториот, Скај Спорт, вклучува Sky Sport 24 и Sky Sport 1, вториот што е достапен и во High Definition, објаснува Sky.

Во пракса зборуваме за одлични емисии како што се Х Фактор, МастерЦеф и 4 Ресторани, приказните за Гомора – Серија, Чудо, Game of Thrones, The Walking Dead или House of Cards. Без да ги заборавиме документарците на National Geographic и вестите за Sky TG24 и Sky Sport 24.

И тоа не недостасува избор на одлични настани во живо на Скај Спортвклучително и фудбал со Лигата на шампиони во УЕФА, УЕФА Европа Лига и Премиер лига, но и со Формула 1 и Мото ГП за мотори, НБА кошарка и тенис со АТП Мастерс 1000 и турнир Вимблдон.

Заклучоци

Со започнувањето на понудата на дигитален копнен и со врската преку влакна, Небото ги отстрани сите технолошки бариери за пристап до услугата и го направи искуството на клиентот пофлексибилно.

Во исто време, јасно е дека Скај засега нема намера да ризикува канибализација на сателитската понуда, нудејќи ги сателитските и фибер-пакетите по иста цена.

Потоа запомнете го тоа од 2019 година исто така Sky Q пристигнува преку влакна.

Можеби во иднина, со зголемување на резолуциите и можеби некои попустни опции, нешто може да се промени.

Како и да е апсурдно тоа сепак се плаќаат за опцијата HD (вклучувајќи ја и првата година, тогаш плаќате).

Што мислите за оваа понуда на Sky Via Fibra? Дали ќе го активирате? Известете ги во коментарите!