Sony ја лансира SD-картичката & најтешка и најбрзата во светот & # 039; во Индија

Sony Launches

Сони во понеделникот ја прошири серијата SF-G со лансирање на новата UHS-II SD картичка која се смета за најтешка и најбрза во светот. Прекарен Tough, новата серија SF-G се тврди дека нуди брзина на читање до 300MBps и пишува брзина до 299MBps. Sony исто така понуди докази за виткање што може да се свиткани на 180N и да држи пад до пет метри. Сето ова ја прави нова SD картичка 18 пати посилна од стандардната SD што може да издржи 10N, тврди Sony. Покрај тоа, новата SD-картичка SF-G серија има IP68 оценка што ја прави водоотпорна и отпорна на прашина. Додека Sony SF-G64T 64 GB во оваа нова серија доаѓа со официјалната ознака на Rs. 13.290, 128 GB SF-G128T има цена од РС. 24.590. Двете нови модели се достапни за купување преку сите центри на Сони, продавниците за предводници на алфа и големите продавници за електроника во Индија.

Новата серија SF-G Tough има монолитна структура која вклучува едноделен дизајн без празни места во картичката. Sony исто така тврди дека обезбедил високо квалитетни материјали за тврдост, за разлика од конвенционалните SD-картички направени од тенки три-делови ансамбли. Исто така, постои и прв дизајн во светот без ребро без прекинувач за заштита од пишување. Компанијата соопшти дека двата влеза исто така имаат за цел да осигурат дека нема кревки компоненти за да се направат нови SD картички склони кон паѓање, свиткување, вода и прашина. Исто така, се вели дека изградбата го отфрла проблемот со оштетената пластична обвивка, оштетената брава за заштита на податоците и скршените ребрасти конектори. SD е, исто така, доказ за Х-зраци, магнетски доказ, анти-статички, отпорен на температура и вклучува UV заштита.

Заедно со силен дизајн, опсегот на сериите SF-G на Sony чита брзини до 300MBps и брзина на пишување до 299MBps. Исто така, постои поддршка за V90 што е далеку највисок стандард за класи на видео брзина. Постои светло-жолт панел дизајн што ја прави картичката полесно препознатлива во услови на темно снимање.

Покрај тоа, новите SD-картички вклучуваат алатка за SD скенирање и софтвер за спасување датотеки. Првиот му дозволува на корисникот да ја провери состојбата на картичката, додека втората се користи за да овозможи обновување на податоците.

За најновите технолошки вести и прегледи, следете го Gadget 360 на Твитер, Фејсбук и претплатете се на каналите на YouTube.

Јагмет Синг

Технолошки новинар со професија, технолошки истражувач со страст. Почетник Филомат.
Повеќе Sony ја лансира „најтешката и најбрзата во светот“ SD картичка во Индија 1

Huawei Mate 20 цени, спецификации и многу повеќе: Сè што знаевме пред да започнеме Nokia X7 ака Нокиа 7.1 Плус се чини дека ќе биде лансирана во Кина во вторник Sony ја лансира „најтешката и најбрзата во светот“ SD картичка во Индија 2 Почитувајте го паметниот телефон