Sony ја објави комерцијалната достапност на следниот 360 Reality Audio

Sony објави комерцијална достапност на следната 360 аудио реалност 1

Sony објави комерцијална достапност на следната 360 аудио реалност 1

За време на ЦЕС 2019, јапонскиот производител Sony Тој ја искористи можноста да претстави нова аудио технологија наречена 360 аудио реалност, длабоко искуство со звук, кога Sony користи технологија за просторен звук базиран на предмети.

Па, вчера, Сони ја објави следната достапност за рекламирање 360 аудио реалност, запознајте партнери од музичката индустрија и водечки уметници, кои ќе допрат до тоа САД, Европа и Латинска Америка на крајот на октомври.

Ќе биде 1.000 песни ќе бидат достапни во овој нов формат од уметници како Марк Ронсон, Били elоел, Боб Дилан и Фарел Вилијамс преку услуги за стриминг Amazon Music HD, Deezer, TIDAL и nugs.net. Тие исто така ќе работат со Напстер, иако подоцна ќе понудат содржина.

Објективната технологија за просторен звук заснована на објекти им овозможува на музичките уметници и креатори да произведуваат музички искуства со мапирање на разни извори на звук, како што се вокалите, хоровите и инструментите со информации за позицијата и ставајќи ги во простор за топка.

Сони работи со тоа Sony Music Entertainment, Universal Music Group, Warner Music Group, Nation Live, услуги за дистрибуција на музика и други организации да може да се промовира оваа технологија за развој на музички екосистем заснован на 360 аудио реалност.

Јапонија ќе издаде спецификации за музичкиот формат Reality Audio 360 со помош на Fraunhofer IIS кој е дел од најголемата организација за применети истражувања во Европа. На овој начин, Sony ќе го промовира ова ново искуство кај креаторите на музиката, уметниците и loversубителите на музиката, со цел создавање на целосно нов свет на музичка забава.

Освен 1.000 песни достапни во овој аудио формат, исто така ќе има 100 песни снимени од разни концерти на уметници како што се CHARLI XCX и Kodaline, кои беа заробени преку партнерства со Live Nation Club & Theatre.

Што е потребно за да уживате во 360 аудио реалност?

Во случај на употреба на слушалки, можете да користите какви било стерео модели од кој било производител што користи паметни телефони со iOS и / или Android која има инсталирани апликации Deezer, TIDAL или nugs.net кога услугата е достапна.

Во случај на употреба на слушалки на Sony, апликација Поврзани слушалки на Sony Ова ќе се ажурира со додавање на функција што ги анализира карактеристиките на слухот на корисникот користејќи слики од ушната димензија со уникатен алгоритам на Sony.

Sony објави комерцијална достапност на следната 360 Reality Audio 2

Сега, ако сакате да користите звучници, треба да се потпрете систем на звучници со уникатен формат на декодетер Reality Audio 360 музички формат од Sony, единици со повеќе звучници и технологија за обработка на сигнали. Компатибилни песни можат да се репродуцираат преку Amazon Music HD со употреба на Echo Studio.

Конечно Sony додаде дека тие работат со повеќе добавувачи и производители на чипови, така што овој формат може да се користи во идните уреди. Меѓу другите се: Amazon Alexa, Google Chromecast, MediaTek Inc., NXP Полупроводници N.V. и Qualcomm Technologies International, Ltd..

Можете да влезете тука за повеќе информации.

Преку соопштение за печатот – Сони Чиле