Sony Xperia 1 и 5 ќе бидат компатибилни со PS4 DualShock 4!

Leak

За време на IFA 2019, дознавме дека Sony имал многу пријатно изненадување за fansубителите на паметни телефони, но и за fansубителите на PlayStation 4!

На крајот на краиштата, најавено е дека новиот Sony Xperia 5, кој се обидува да комбинира атрактивен дизајн со покомпактна големина, исто така има за цел да стане телефон за игри! Донесувајќи поддршка за DualShock 4 на вашиот PlayStation 4.

На крајот на краиштата, какви информации беа откриени за оваа тема?

Sony Xperia 1 и 5 ќе бидат компатибилни со PS4 DualShock 4! 1

Поради ова, новиот паметен телефон Sony Xperia 5 се очекува да излезе на пазарот во октомври. И како што споменавме погоре, тој ќе биде целосно компатибилен со DualShock 4. Тоа сигурно ќе ја отвори вратата за мобилни игри, ако случајно веќе е во екосистемот на Sony.

Да се ​​игра Fortnite на паметен телефон со DualShock 4? Звучи не е лоша идеја за мене!

Меѓутоа, ако имате Xperia 1 и веќе размислувате да купите нова понуда од јапонскиот гигант само заради оваа нова функција … Не правете го тоа! Ова е затоа што ќе биде можно компатибилноста со DualShock 4 и на двата паметни телефони.

Така, корисниците треба само да чекаат за ажурирања, кои подоцна ќе се појават на системот. И од таму само уживајте.Кои се предностите на купување компатибилен паметен телефон DualShock 4?

Sony Xperia 5

За сите корисници на кои им се чини дека сакаат да играат на паметен телефон, или дури и за оние што навистина не ми се допаѓа. Имаме одличен додаток овде, ако веќе имате PS4 дома.

Патем, се чини дека ова е голема цел на Сони! Тоа е, интересно за fansубителите на вашата конзола.

Ова е затоа што, покрај играта има многу полесно пристапни контроли од страна на корисникот. Искуството за игра во играта исто така ќе биде многу подобро. На крајот на краиштата, кој не може да чека да може да игра Fortnite на кој било паметен телефон, со помош на DualShock 4? Ова ќе биде фантастично.

На кратко, Sony Xperia 5 ќе биде објавен само во октомври, па започнете да штедите пари сега за да добиете.

Дали ви се допаѓа тоа што го читате? Споделете го вашето мислење во коментарите подолу.

Извор