Sony Xperia 5 е многу висок Android

Sony Xperia 5 adalah mid-ranger Android yang sangat tinggi

Sony Xperia 5 е многу висок Android

Sony Xperia 5 е многу висок Android

БЕРЛИН: СОНЦЕ ДОГОВОРИ Xperia 5, средноногистичен Android кој позајмува чудно висок и тенок дизајн од неговиот претходник Xperia 1

Додека има гласини дека Sony ќе го претстави Xperia 2 на IFA оваа година, компанијата наместо тоа прескокна број и го донесе во Германија за да ја покаже Xperia 5. Ова е во основа пониска верзија на Xperia 1, отфрлајќи го својот предводник на 4K-екранот кој го поддржува панелот FHD + OLED 6.1in 21: 9 што е полесно да се управува, со сооднос 21: 9.

Сè уште е чудно долго, како и неговиот претходник, но Sony вели дека елегантниот дизајн на Xperia 5, широк 68 mm значи дека е полесен за употреба и значи дека веќе не е операција со две раце.

И покрај тоа што изгледа деградирано во одделот за батерии, спакувајќи батерија од 3.140mAh во споредба со понудата на Xperia 1 од 3.330mAh, позајмува некои карактеристики од своите браќа и сестри. Willе ги најдете истите Snapdragon 855 SoC процесор и истите три поставки на фотоапаратот на задниот дел што се состојат од три камери од 12 MP со редовни, ултра широки и телефонски понуди.

На друго место, Sony Xperia 5 пакува 6 GB RAM меморија, 128 GB внатрешно складирање со микроSD слот што може да опфати дополнителни 512 GB, IP68 прашина и отпорна на вода и поддршка за влез на Sony Dualshock 4, што ќе ви овозможи да го користите контролерот PlayStation кога играте игри на уредот.

За жал, таа ќе испрати Android Pie што не успева и можеби ќе треба да почекате малку за да пристигне ажурирањето на Android 10.

Sony Xperia 5 ќе биде достапен за претходна нарачка на Blighty почнувајќи од 18 септември, а испораките започнуваат на 4 октомври. Цените ќе започнат од 799 €, така што најверојатно е околу 700 £ овде кај „Благи“.

Проверете наскоро за нашата прва емисија во живо. μ