Sony Xperia L4: трокреветна камера и ултра панорамски дисплеј за најекономичен опсег

Sony Xperia L4

Јапонскиот производител Сони, планира да го претстави својот нов мобилен телефон со висок квалитет во понеделник, на 24 февруари следно. Првично беше планирано да биде на Светскиот мобилен конгрес во Барселона, но по неговото откажување, физичкиот настан е заменет со настан преку Интернет. Во меѓувреме и да се отвори, јапонските компании одлучија да го дадат својот зеленчук за нови телефони во најекономичен опсег, Sony Xperia L4.

Технички карактеристики на Sony Xperia L4

Ново Sony Xperia L4 приклучете го IPS LCD панелот од 6,2 инчи, со резолуција HD + (1.680 x 720 пиксели) што значи густина од 295 пиксели на инч, а Сооднос на широк екран од 21: 9 и има крива на средина на врвот за да ја зачува камерата за селфи. Големината е 159 x 71 x 8,7 mm за вкупна тежина 178 грам.

Xperia L4

Внатре го наоѓаме процесорот на кинеската компанија MediaTek, конкретно Хелио П22, осум основни работи со максимална брзина 2,0 GHz, што е придружено со GPU PowerVR GE8320 како графички придружник, исто така 3 GB RAM и 64 GB меморија внатрешно, што можеме да го развиеме со употреба на картичка MicroSD. Сите овие хардверски уреди ќе бидат отстранети од оперативниот систем Пита со Android 9, иако се очекува да биде надграден на Android 10. Автономијата има батерија која достигнува 3.580 mAh што е компатибилна со системите за брзо полнење Испорака на електрична енергија.

Боја на Sony Xperia L4

Што се однесува до делот за фотографија, новиот Sony Xperia L4 го има задна камера три, формирана од главната леќа 13 мегапиксели, со отвор на фокус f / 2.0 и фокус PDAF со детекција на фази. Тој беше придружуван од втора просторија 5 мегапиксели (f / 2.2) со леќи со широк агол, како и третина од 2 мегапиксели (f / 2.4) за длабоко читање за подобрување на снимките направени во режимот на портрет. Од своја страна, предната камера за селфи има резолуција 8 мегапиксели (f / 2.0) со фокусна должина од 27 мм.

Xperia L4 заден

Од другите карактеристики што ја сочинуваат новата Xperia L4 можеме да го потенцираме постоењето на 4G, DualSIM, WiFi 4 конекција, Bluetooth 5.0, USB-C порт, влез 3,5 мм џек за слушалки и читач на отпечатоци физички лоцирана веднаш до копчето за вклучување и исклучување.

Sony Xperia L4 2 E1582188165322

Објавувањето на новиот Sony Xperia L4 не е потврдено, иако јапонските компании тоа го посочија достапен во Европа оваа пролет, пристигна во единечна верзија на 3 GB RAM меморија и 64 GB меморија и две бои, црна и сина.