Techback Tech четврток: Повторно прегледајте ја иконата Moto Razr V3, мобилниот телефон што ве прави да изгледате кул!

Throwback Tech Thursday: Mengunjungi kembali ikon Moto Razr V3, ponsel yang membuat Anda terlihat keren! 1

Motorola има многу долга историја на правење мобилни телефони. И покрај фактот дека денес можеби не е популарен играч на пазарот, марката продава паметни телефони уште од 1983 година, кога го продаде гигантскиот мобилен телефон од тули, DynaTAC 8000x! Но, вистинскиот успех за компанијата дојде преку иконската серија Moto Razr, поточно Moto Razr V3.

Зошто толку популарна? Затоа што тој имаше еден од најсексапилните дизајни на неговиот мобилен телефон во тоа време. Беше мазно, сè беше направено од метал и што е најважно, звукот на кликнување што се отвори беше доста добар. Секој што сака да биде кул во 2005 година го добива овој уред. Сега, од страна на некој, мислам на некој со пристојни пари, бидејќи овој телефон ќе чини повеќе од 400 американски долари при стартување. Додека денес ќе добиете пристојно средно управување, додека 400 долари е значителна сума што можете да ја потрошите на трендовски мобилен телефон.

Moto Razr V3 доби целосни пофалби за неговиот дизајн. Затоа, не е изненадувачки што од 2004 до 2008 година овој телефон успеа да продаде повеќе од 130 милиони уреди. Ова е најпродаваниот флип телефон до денес, кој продолжува да ја покажува својата популарност кај корисниците. Телефонот игра долги и брзи канали.

Што е толку посебно за дизајнот?

Мото Раз 03

Motorola се осмели да се разликува од Moto Razr V3. Тоа беше време кога секој телефон почна да изгледа како тула. Да, има чудни дизајни од компании како Nokia, но сепак се доста квадратни и дебели. Се сеќавате на телефонот за кармин? Луд дизајн, но сепак тула!

Она што го прави Razr посебен е неговиот шик изглед. Тој е многу мазен, лесен (95 грам) и сјаен благодарение на неговиот метален дизајн. Случајот е направен од магнезиум и алуминиум, и за разлика од другите паметни телефони во тоа време, тастатурата за мобилни телефони беше тактилна и остана на исто ниво со случајот.

Едноставниот чин на хакирање на телефонот добива посебен вентилатор. Дури и денес, сигурен сум дека многумина од нас ќе паузираат да видат како се отвора Мото Разр. Така Мото Разр стана икона!

мало мото

Друга интересна карактеристика е камерата! Не, не е висока резолуција или богата со карактеристики. Но, благодарение на неговиот дизајн на преклопување, можете да земете селфи или да го користите како огледало. Погледот надвор не е добар. Но, можете да го направите да работи.

Зборувајќи за изгледот, претпоставете каде Vivo Nex Dual зема инспирација? Razr V3 има два екрани: мал надвор 96 x 80 пиксели надвор и 2,2 инчен екран 220 x 176 внатре. Двете се екрани во боја, но нема што да викате во споредба со денешните паметни телефони. Сепак, надворешниот екран се покажа доволно удобен за да го извести корисникот во краток формат за нови нотификации, плаќања и други детали. Овој телефон има и прилично добар MP3 плеер, така што можете да слушате песни и да ја стилизирате вашата музика во стил.

Moto Razr користи мала батерија со капацитет од 680 mAh, 250 часа на чекање и 7 часа време за разговор. Ова не е ништо посебно, но заради неговиот елегантен дизајн, ова е доволно за да го привлече вниманието на корисникот.

битен мотор 02

Иако цената е скапа, овој телефон стана статусен симбол кај младите. Ако имате Moto Razr, вие се сметате за кул! Motorola исто така објави модели во неколку избори во боја, вклучувајќи ја и црната верзија. Подоцна ќе видиме ажурирања за оригиналните модели, како што се Moto V3re и Moto V3x.

Неспорно е дека Moto Razr V3 е посебно место кај сите корисници на мобилни телефони уште од 2000-тите. Иако не сме сигурни дали компанијата планира да ја оживее серијата со преклопен дизајн кој изгледа како школка, подобро е да се види дека дизајнот е дизајниран за да ги задоволи потребите на современите корисници.

Дали ќе видиме преклопен паметен телефон од „Моторола“? Можеби и ние!

Да почекаме и да видиме.

Претходна техничка покриеност со фрлање повратни информации во четврток:

  • Вторник во технологија: Nexus One, првиот чист телефон со Android на Google
  • Технологија на удар, повторно ќе го посетиме смартфонот за оптички зум Samsung 10X
  • Технологија на удар, повторно ќе го посетиме лудиот мобилен телефон на Нокиа (7280)
  • Технологија за удар со повратни информации четврток: Чудна нова Nokia N9 селфи камера
  • Техничка технологија за четврти: Првиот светски телефон со Android
  • Четврток Техника четврток: Повторно ќе ги посетиме првите телефони со камера во светот и селфи фотоапаратот

коментари поддржани од HyperComments