Tencent ја стартува апликацијата WeChat за возачи

WeChat is the most popular messaging app in China.

Tencent Holdings во понеделникот ја претстави верзијата на популарната апликација за социјални медиуми WeChat направена специјално за возачи со кинески производители на автомобили поддржана од Кина, Групацијата за автомобили, што претставува чекор напред кон решенијата за транспорт.

Најпопуларниот месинџер во Кина, со повеќе од 1,1 милијарди корисници, ќе биде вграден во нови модели на автомобили кои доаѓаат на пазарот подоцна оваа година, соопштија двете компании на годишното изложување „Smart China“ во Чонгкинг.

Додека мобилната апликација нуди услуги како што се плаќање и забава, верзијата на автомобилот ќе има ограничени функции засновани на гласовна контрола и копчиња на тркалата, што им овозможува на возачите да испраќаат или примаат пораки и да остваруваат повици за време на возењето, и да ја интегрираат услугата за навигација Tencent Map, рече Tencent.

Тенсент, кој се обидува да се претвори од потрошувачка ориентирана компанија за социјални и игри во корпоративен давател на услуги, во изјавата рече дека има обезбедено договори за партнерство со 21 автомобили вклучувајќи ги и BMW, Mercedes-Benz и Audi за да започне решенија за автомобили поврзани со 45 модели .

Кинеската новинска агенција „Ксинхуа“ соопшти дека во понеделникот 530 трансакции во вредност од 817 милијарди јуани (115,2 милијарди долари) биле потпишани на „Експо“ на „Паметна Кина“.