Teufel Boomster Положете го тестот: Минијатурен Bluetooth звучник е водоотпорен

Teufel Boomster Ikuti tes: Speaker Bluetooth miniatur tahan air

Како успеа средното „Спикер Теуфел GmbH“ од Берлин да не влезе во индустријата гиганти како Бозе, Сони или ЈБЛ? Едноставен одговор: Со неверојатно кутија, како новата Boomster Go, која ги воодушевува клиентите и конкурентите. Аудио експерт за ГИГА, Стефан, тестира преносна моќност на џуџе.

Teufel Boomster Положете го тестот: Минијатурен водоотпорен Bluetooth звучник 1

Извор на слика: ГИГА

Димензиите на Teufel Boomster Go се 10,2 × 10,7 × 4,6 сантиметри. На гумени и водоотпорно куќиште има хардверски копчиња за работа, дупки (за вклучен каиш за зглоб) и дури и GoPro (¼ инчи) компатибилни навои на задниот дел. Батеријата трае до 10 часа и се полни преку микро USB конекција. Благодарение на вградениот микрофон, Teufel Boomster Go може да се користи и како систем без раце. Цената е 99,99 евра (RRP), достапна во бела, црна, сина, зелена и портокалова боја.

Teufel Boomster Искористете го тестот: водоотпорен минијатурен Bluetooth звучник 2 Teufel Boomster Go: Играјте потешко од препорачаниот компактен формат (Слика: ГИГА).

Teufel Boomster Go: Нашата пресуда за тестирање

Робустен изграден, многу гласен, жив звук, доволно компактен за странични џебови – Boomster Go е еден вид звучник Bluetooth кој можете да го користите во текот на летото. Кутија што може да се навлажни и да не се распадне во одделни делови ако падне од половината. Но, пред сè, кутија што може да се отвори така што секој мобилен телефон или лаптоп звучник е интегриран, исто така, го губи своето право на живот.

Teufel Boomster Положете го тестот: Минијатурен водоотпорен Bluetooth звучник 3 Теуфел Бумстер Одете со ленти за рака (Слика: ГИГА).

Инженерите од Теуфел си ја вршат работата со летачки бои, потенцијални загуби мора да се бараат со Boomster Go. Продолжувам да пробам: Микро-USB приклучокот се чини дека не е во тек повеќе, затоа треба да биде USB-C. Звуците за подесување во живо можат да ги преоптоваруваат чувствителните слушатели на долг рок. Дизајнот не освои награди во моите очи, ги најдов другите звучници поинтересни – но како и обично, тоа е прашање на вкус. Тоа е сè, остатокот е врвен. Заклучок: Bluetooth звучниците се навистина препорачуваат, особено за вентилаторите на отворено, кои бараат пријатели со огромна состојба.

предности:

 • Lyив звук: моќен врвен бас, средно присуство, висок квалитет – звукот на Teufel Boomster Go ве буди и ви обезбедува задоволство при слушањето.
 • Максималниот волумен е многу голем за таков компактен кутија.
 • Лесно ракување со гумени копчиња на хардверот одозгора.
 • Водоотпорен и отпорен на удар.
 • Два Boomster Go можат да бидат поврзани со безжичен стерео пар.

бројач:

 • Мал акцент на висината може да биде заморен за некои песни и голем волумен.
 • Без Bluetooth multipoint: Префрлувањето помеѓу различни уреди за репродукција (на пр. Мобилни телефони, лаптопи) бара инсталација секој пат.
 • Стерео режимот “True Wireless Stereo” звучи одлично, но малку е непријатно да се активирате (види упатства за работа, стр. 24).
 • Микро-USB наместо USB-C е застарен денес.

Теуфел Бумстер Положете го тестот: Пласман

 • Гласови: 85 проценти
 • Опрема: 85 проценти
 • Вежба: 90 проценти

Севкупно: 86 проценти (Звуците сочинуваат 50% од целата класа)

Teufel Boomster Испитајте го: Минијатурен водоотпорен Bluetooth звучник 4

Teufel Boomster Go: Гласот на Берлин повторно напаѓа

Како и поголемиот Rockster Go, компактниот Boomster Go е многу звучник. Може да следи многу длабок бас (околу 145 евра), помал SoundLink Micro (). Кога станува збор за стабилноста, берлинскиот производител Теуфел во минатото разви репутација што знае да ја одржува со доверба.

Teufel Boomster Положете го тестот: Минијатурен водоотпорен Bluetooth звучник 5 Структура на Teufel Boomster Go: пред возачот на широкопојасен интернет, левата и десната пасивна мембрана (слика: производител).

Голем волумен во комбинација со прилагодување на звук во живо обезбедува одлично задоволство при слушање. На пример: Тука гласот на талентираниот рапер презема виртуелен чекор напред. Речиси може да се помисли дека имало акциска фигура на Маршал Матерс, која рапувала неколку сантиметри пред Boomster Go. Сакате да го промените малку повеќе. Малиот Bluetooth звучник, исто така, одлично го транспортира слушателот.

Teufel Boomster Положете го тестот: Минијатурен водоотпорен Bluetooth звучник 6 Teufel Boomster Go (лево), Bose SoundLink Micro (долу), Dockin D Fine Plus (горе) и Bose SoundLink Mini 2 Special Edition (Слика: ГИГА).

Специјалните прилагодувања исто така може да предизвикаат одредена острина во високиот опсег, на пример, кога капачето или сибилите се меша многу добро при снимање. Прилично топла Bluetooth кутија звучи резултат тука, што нежно завршува највисоко. Во суштина, во првиот квартал од можниот волумен, дури и со релативно силниот Boomster Go, вистинското задоволство од слушање е скоро невозможно, затоа што всушност ја губи контролата – како што е случајот со ограничен волумен, како што е случајот со малите кутии за Bluetooth.

Опремен за патување по природа

Теуфел Бумстер Го е надворешен звучник како оној во книгата. Водоотпорната куќа изгледа цврста и лесно може да носи една или две испакнатини во ранец. Појасот на зглобовите се затвора до стабилна метална дупка. Ако сакате, можете исто така да го закачите вашиот Boomster Оди до лентата за рачката со стеги користејќи ја интегрираната нишка за завртки.

Сепак, овој случај е многу заоблен од тесната страна, така што Boomster Go не може лесно да се постави исправено. На него секогаш му треба aид или поддршка за да се потпре. Во однос на софтверот, Теуфел објави апликација за паметен телефон – можете да се справите со тоа. Сепак, она што навистина недостасува е Мултипунктен Bluetooth за промена на летање помеѓу различни уреди за репродукција. Ова ги прави големите конкуренти на Бозе подобри со нивните Bluetooth звучници (на пр. SoundLink Mini 2)

Teufel Boomster Положете го тестот: Минијатурен водоотпорен Bluetooth звучник 7 Teufel Boomster Go: Микро USB врска за полнење (Слика: ГИГА).

Обука: Theаволот е во детали

Ова не е дел од нашето рангирање на тестот, но мора да се спомене: Ако добиете две копии од Teufel Boomster Go за вкупно 200 евра, можете да го спарите во безжичен стерео пар. Пробав, резултатите се фантастични. Во парови, звучникот игра „повеќе од двапати исто така“ – можете да го доживеете овој неверојатен ефект дури и со поголеми звучници како овој Home HomePod. Стерео е повеќе од само „бројот на делови“. Два Teufel Boomster Go измазнуваат кујнски радија и се звучно еквивалентни на многу поскапата моно Bluetooth кутија, па дури и се натпреваруваат со мали стерео системи. Срамно е што стерео-инсталацијата е прилично комплицирана и мора да се постави после секој пат кога ќе се исклучи.