TikTok собира податоци од Децата: Пристигнува парична казна од милионер

TikTok собира податоци од Децата: Пристигнува парична казна од милионер

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Речиси 6 милиони долари казна од Федералната комисија за трговија (FTC) за „TikTok“, обвинети за собирање податоци за деца без родителска согласност

TikTok собира податоци од Децата: Пристигнува парична казна од милионер

Еден пристигнува мега парична казна за TikTok од страна на FTC, кој ја обвинува компанијата што развива апликација за споделување музички видеа, за собираат податоци за деца без родителска согласност.

Таму Федералната комисија за трговија наметнува казна од 5,7 милиони американски долари на Тик Ток, за собраните податоци за деца, без да има овластување, а сега кинеската компанија ByteDance, е должна да ја плати казната и спречуваат собирање на податоци за деца под 13-годишна возраст, доколку имаат родителско овластување.

Еве ја изјавата од О Симонс, шеф на ФТЦ:

Операторите на Musical.ly, сега познати како TikTok, знаеја дека децата ја користат апликацијата, но не излегоа на начин да побараат согласност од родителите пред да соберат имиња, адреси за е-пошта и други лични информации од помлади корисници. на 13 години.

Обвинението би било уште посериозно, бидејќи информациите што се бараат за време на регистрацијата би биле премногу инвазивни и овие податоците беа јавни по дифолт, и затоа е достапен за сите, несоодветно да ја заштитува приватноста на малолетни лица, кои биле изложени на разни проблеми.

TikTok веќе се прилагоди нејзината платформа, овозможувајќи посебен оддел за малолетни лица, активирајќи посебна околина.

Еве ја Изјава на „ТикТок“ во официјалното соопштение за печатот.

Од денес, ова дополнително искуство ќе ни овозможи да ги поделиме корисниците во околини соодветни на возраста на TikTok, во согласност со FTC водичот за мешани јавни апликации. Новата околина за помладите корисници не дозволува споделување на лични информации и претставува огромно ограничување на содржината и интеракцијата со корисниците.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!