Uber започнува поголем персонал кога ќе пронајде пат за да профитира

Убер во вторникот соопшти дека запрел околу осум проценти од своите производи и инженерски тимови бидејќи патничките услуги повикани на смартфоните се обидоа да ја мапираат трасата до профитабилноста.

Компанијата со седиште во Сан Франциско намали околу 265 луѓе од својата инженерска група и околу 170 работни места од својот тим на производи, изјави портпаролката на АФП.

Додека стартапите рапидно растат, редовите на Убер се зголемија на повеќе од 27.000 вработени ширум светот и дојде време да ги смениме брзините и да ги скрати редовите за ефикасност, според компанијата.

„Направивме неколку измени за да не вратиме на вистинскиот пат, вклучително и намалување на големината на неколку тимови за да се осигураме дека имаме персонал што е во согласност со нашите врвни приоритети“, рече портпаролот на Uber.

„Нашата надеж со оваа промена е да се реорганизираме и подобриме начинот на кој работиме секојдневно – да се даде приоритет на суровоста и секогаш да се сметаме за одговорни за низа високи перформанси и агилност“.

Убер планира да продолжи да регрутира врвен технички талент, но со фокус на „чиста и со високи перформанси“, додаде портпаролот.

Во јули, Uber намали 400 работни места од својот маркетинг тим на повеќе од 1.200 работници за да ги намали трошоците и да ја зголеми ефикасноста.

Главниот извршен директор на Uber Dara Khosrowshahi еден месец претходно го затегна зафатот за воланот во компанијата за растечки патувања по дебито на берзата.

По дебитацијата во мај во 45 милиони долари (околу 3.200 американски долари) за првична јавна понуда – преведувајќи се на пазарната вредност од 82 милијарди долари (околу 5,87,000 рудници) – Убер акции со обратна насока.

Акциите на „Убер“ се зголемија во вторникот, што се зголеми за скоро 4% на 33,51 американски долари на крајот на официјалниот ден на тргување на Вол Стрит.

Акциите на „Убер“ паднаа минатиот месец откако водечката возачка компанија објави загуби што ги надмина очекувањата на пазарот во вториот квартал од оваа година.

Компанијата соопшти дека приходите пораснале за 14 проценти на 3,2 милијарди американски долари, но изгубиле 5,2 милијарди долари во споредба со загуба од 848 милиони долари во истиот период минатата година.

Трошоците за компензација поврзани со акции заземаат голем залак од нејзината заработка, соопшти компанијата.

Додека компанијата изгуби милијарди откако го понуди своето прво возило во 2011 година во родниот град Сан Франциско, таа предвидува да биде „превоз на Амазон“ во иднина каде луѓето споделуваат наместо да поседуваат возило.

Компанијата се пресели во електрични велосипеди, камиони и скутери, како и испорака на храна и има долгорочен проект за летање такси.