Untitled гуска игра инспирирана од Metal Gear Solid и Hitman

Game Goose Tanpa Judul Terinspirasi oleh Metal Gear Solid dan Hitman

Натпреварната гуска игра беше лансирана вчера со феноменален успех за титулата инди, покажувајќи дека развојот на инди е сè за потрага по диви гуски.

Во интервју со Игри Индустрија, Obејкоб Штрасер и Мајкл МекМастер од студиото Хаус Хаус Австралија разговараа за нивното патување од дизајнирање до пуштање игри за диви гуски.

МекМастер откри дека идејата за оваа нова игра дошла додека заврши производството на Push Me Pull You. Сепак, идејата за играта започна да живее како шега меѓу екипите. Членот на колеги Стјуарт illилесипи-Кук инсталирал слика на лебед во Slack, а студиото трчаше со тоа.

Хаус Хаус започна со развој, но беше изненаден од топлото добредојде на почетниот трејлер. Сепак, вниманието што го привлекува приколката го охрабрува тимот да го развијат во целосна игра:

„Во првиот трејлер што го инсталиравме, го покажа нивото на овој еден парк со оваа интеракција со градинарот и тоа е единствената игра што ја имавме во тоа време. Кога го објавивме трејлерот, бевме доста подготвени да ослободиме една од оние мали области како свои ако не се соблече “, рече Мекмастер.„ Можеби само што го издадовме ова нешто што го направивме како нешто ново и се преселивме на следниот проект. , очигледно на луѓето навистина им се допаѓа идејата, па донесовме одлука да ја развиеме и да направиме правда пред премисата “.

Штрасер додаде дека кога почувствувал дека играта направи голем чекор беше кога студиото создаде лична интеракција што беше невербална, но важна, меѓу лебедот и НПЦ. „Таа мала лична реакција е многу богата и интересна. Тоа ги прави малите моменти многу смешни. Ние ја препознаваме скалата што е потребна за драматично да се сменат во повеќе лична афера. “

Штрасер и Мекмастер исто така откриваат дека скриените елементи во играта се појавиле случајно. Покрај тоа, инспирацијата се развива од размислување на игри како Hitman и Metal Gear Solid. МекМастер потенцира дека со вклучување на игра на скришум им овозможува на играчите да ја контролираат ситуацијата до одреден степен.

“Во играта како Хитман или Метал arар Солид, сето тоа е во врска со оваа драматична иронија. Јас искорнав во оваа личност. Тие не знаеја дека доаѓам, па затоа ја имав контролата на ситуацијата. Истата работа со нашата игра, освен наместо да задавам некого од позади, Вие ја украдовте нивната конзерва вода “.

Untitled Goose Game првично беше лансирана во 2017 година и нуди мешавина од елементи од сложувалката и скриетскиот жанр. Играчите делуваат како социопатски лебеди ослободени во разни области во кои живее едно британско село. За да ја заврши задачата, играчот мора да ги иритира жителите на градот користејќи различни механизми за животна средина и скришум.

Нутитл гуска игра достапно за играње сега на Nintendo Switch и компјутер.

За сите најнови вести од светот на игри со еден играч, не заборавајте да ги следите OnlySP активно Фејсбук, Твитер, и YouTube. Исто така, проверете дали ќе се придружите на дискусијата на Сервер за спорови во заедницата.