Vivo NEX 3 5G: каскаден дисплеј, без копчиња и 64MP камера

Vivo NEX 3 5G: tampilan kaskade, tanpa tombol dan kamera 64MP 1

Чекањето конечно заврши, а нов е меѓу нас Vivo NEX 3 5G; кои излегоа со исклучително добри карактеристики за тоа каскадни екрани, фотоапарати, врски, и други Иако, навистина зборуваме за два паметни телефони: еден 4G верзија и 5G повторно.

Ако работете изминатите неколку недели на нашата веб-страница, веќе претходно знаете многу од карактеристиките на уредот, како и датумот на презентација што беше откриен; подоцна, ние ќе разговараме со вас за импресивниот екран што вклучува а 99,6% од предниот дел. Но, сега, сè е официјално и ќе ви ги кажеме сите детали.

Vivo NEX 3 5G со сè што ви треба од носач на авион

Спецификации и цена на Vivo NEX 3 5G

Од првото истекување на овој нов терминал, веќе знаеме што ќе се случи; тотална мрежа со најновите вести на пазарот: одлично приказ на каскада, најновиот чип од Qualcomm и поддршка за врски од петта генерација.

Како овој Виво СЛЕДНО 3 и Vivo NEX 3 5G тие пристигнаа да продолжат да им даваат популарност на оваа серија на мобилни телефони; запомнете ги Vivid NEX S и NEX A и изданието Vivo NEX со двојни екрани. Оттука, да ги разгледаме карактеристиките што ни се нудат паметни телефони:

 • Екран Супер AMOLED HDR10 6,89 ″ во FullHD + резолуција (2256 x 1080p.) Со 363 ppi. и сооднос на аспект од 99,6%
 • Процесор Qualcomm Snapdragon 855+ и Adreno 640 GPU
 • Трикратна задна камера: главно 64MP (f / 1.8) + 13MP (f / 2.2) ултра широк агол + 13MP (f / 2.4) телефото со PDAF
 • Предјадења на предната камера 16MP (f / 2.1) со LED блиц
 • RAM меморија 8/12 GB
 • Складирање UFS 3.0 128/256 GB
 • Батерија 4500 mAh со брзо полнење на супер блиц од 44W
 • Операционен систем Андроид 9.0 стапало под FuntouchOS 9.1
 • Поврзаност WiFi a / b / g / n / ac; Bluetooth 5.0; UBS Тип C; 5G конекција
 • Сензор за отпечатоци на екранот; 3,5 милиметарски приклучок за слушалки; индукција систем за ладење

Треба да се напомене таа верзија Vivo NEX 3 стандард Ги има истите спецификации како верзијата 5G; само неколку промени во нивните сеќавања се разликуваат: стандардните терминали немаат варијанта од 12 GB RAM и 256 GB меморија; така имаме само еден Конфигурирање на 8 GB + 128 GB. Покрај системот за ладење кој е присутен само во 5G верзијата.

Подобар екран, подобра камера и поголема моќност

Vivo NEX 3 5G прикажува каскаден екран

Без сомнение, една од најистакнатите точки на уредот е екранот; Добро е “каскаден екран » и Сооднос 99,6% капакот на предната плоча го прави да изгледа многу привлечно.

Покрај тоа, заобленоста на екранот целосно ги отстранува страничните копчиња; каде компанијата е вклучена во мобилен телефон сензор за притисок и на тој начин се користи како копче за напојување и зафатнина, слично на Виво Пик. Сепак, имаме копче за физичка моќност на телефон.

Од друга страна, гледаме како е Vivo NEX 3 5G има кружен дизајн на задните три фотоапарати, како што видовме натаму NEX двоен екран. Зголемете го вашиот главен сензор за да биде 64 мегапиксели Заедно со неговите 117 angle широк агол и телефото-леќите (и двете 13 мегапиксели) го прават тоа извонредна конфигурација на камерата.

Сега, пред нас гледаме постоечки систем за вовлекување на повлекување, кој исто така се вклучени од други компании во нивните терминали, овој пат Широк агол од 16 MP; и до сензорот, скривме LED блиц. Поради широкиот модул што го видовме во претходното протекување, мислевме дека станува збор за 3D ToF сензор, но видовме дека не е така.

Спецификации за испакнати фотоапарати Vivo NEX 3 5G

Во однос на силата, како што рековме: одличен процесор Snapdragon 855+ веднаш до X50 модем од Qualcomm, кој овозможува поврзувања од петта генерација; но очигледно само во верзија 5G. Alsoе имаме и одлично Батерија од 4.500 mAh со часови на акција заедно со супер брзите такси од 44W.

И така, немаме проблем со висока температура, тоа Vivo NEX 3 5G имај индукција систем за ладење. Покрај тоа, придружувајќи ги под капакот и под каскадниот екран, најдовме варијанта 8/12 GB RAM меморија и 128/256 GB складирање UFS 3.0; но без слот за microSD картички.

Достапност и цена

Од неговата презентација, компанијата објави дека овој нов брод ќе биде достапен пред се на територијата на Индонезија Азија и Пацификот од 21 септември следен. И за цена, паметниот телефон ќе има цена во согласност со следниве конфигурации на меморија:

 • 4G верзија 8 GB + 128 GB = 4998 јуани (околу 645 € / 710 $)
 • Варијанти од 5G 8GB + 128 GB = 5.689 јуани (околу 735 € / 810 $)
 • Варијанти од 5G од 12 GB + 256 GB = 6198 јуани (околу 798 € / 880 $)

Што се однесува до другите региони, Виво го забележа тоа Виво НЕКС 3 ќе биде достапен „во наредните месеци“; но без одреден датум.

Извор | ксатака

Запознајте ги најновите новости од светот на технологијата, приклучете се на Club Tech на Твитер Фејсбук Телеграма