Vivo Review Y17 – достапен паметен телефон кој е добро изграден

Vivo Ulasan Y17 - Smartphone terjangkau yang dibangun dengan baik

Виво управува многу прифатливи паметни телефони во Индија уште од своето основање. Сепак, овој бренд сега започнува да се фокусира првенствено на премиум и средно-премиум категории опсег, им служи на потребите на потенцијалните купувачи кои бараат уреди кои изгледаат добро и се добро изградени.

Бидејќи е истиот совршен пример, неодамна лансираниот Vivo Y17 е телефон со три фотоапарати кој следи серија модерни дизајни и трендови на фотоапарати за да ја добие главната привлечност на офлајн пазарот. Но, дали вреди да е доволно за да се бориме со огромна конкуренција? Ајде да го испитаме во целост Vivo Review Y17.

Спецификации Виво Y17

Пред да започнете со прегледот Vivo Y17, да ги разгледаме спецификациите на мобилниот телефон, цените и работите што ги добиваме со уредот.

 • Изглед: 6,5 инчен IPS LCD екран, HD + (резолуција од 720 x 1544 пиксели), сооднос 19: 9, густина на 268 PPI
 • Процесор: Mediatek MT6765 Helio P35 процесор базиран на окта-јадрен 12 nm (Cortex-A53 4 × 2,3 GHz & Cortx-A53 4 × 1,8 GHz)
 • Графички процесор: PowerVR GE8320
 • RAM меморија: 4 GB
 • Складирање: 128 GB
 • Софтвер: Пита со Android 9 (FunTouch OS 9)
 • Главна камера: 13MP примарен сензор (f / 2.2, AF) + 8MP ултра широк (f / 2.2, 16 mm) + 2MP сензор за длабочина (f / 2.4)
 • Селфи камера: 20MP (f / 2.0)
 • Поврзување: микро USB 2.0, двоен опсег Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth v5.0, GPS / A-GPS, 3,5 милиметарски приклучок за слушалки, FM радио
 • Мобилен: Двојна сим
 • Скенер за отпечатоци: Да, капацитивен скенер за отпечатоци од прсти поставен на задниот дел
 • Батерија: 5.000 mAh, Li-јонски полимер, не може да се отстрани
 • Полнење: Брзо полнење со двоен мотор од 18W

Цена: РС 15.990 за 4/128 GB

Пополнете го полето

Комплетен список со предмети што може да ги добиете во полето:

 • Виво Y17
 • Брз полнач од 18W
 • Слушалки
 • микро-USB кабел
 • Транспарентен силиконски случај
 • Алатка за Sim Ejector
 • Документација

Виво осврти Y17

Дизајнот

Vivo Y17 изгледа слично на повеќето паметни телефони од средна класа во овој буџет со елегантен стаклен сендвич дизајн и заоблени страни. Она што го прави посебен е длабокиот допир на скапоцен камен даден на рамката и задниот панел.

Варијантата Минерална сина што ја имаме овде нуди суптилна сина глазура со градиент, која постепено се менува во многу потемна боја на дното. Кога светлото ќе го погоди панелот под различни агли, ќе видите тенок дијагонален образец на лента што нуди врвно чувство на уредот.

Vivo Review Y17 - достапен паметен телефон кој е добро изграден 1

Освен тоа, можете да изберете и верзија Mystic Purple која се пренесува од сјајна виолетова на дното до потемна боја од истата на врвот. Сината единица има златен прстен што го опкружува модулот на камерата, додека во други варијанти, виолетова е да одговара на непријатна контура. Забележете дека задниот панел е изработен од поликарбонат и привлекува многу отпечатоци од прсти и измазнувања. Затоа, ние би препорачале удирање на случајот што е во комплет.

Свртете го нанапред, и ќе можете да видите прекрасен целосен поглед со капка вода на неа. Како и да е, овој телефон има значајна рамка што тече низ аголот, придружена со широк брадата надолу. Како резултат, изгледа многу пригушено пред многуте модерни телефони како Realme X (прегледи) и VivoZ1 Pro (прегледи) на своја сопственост.

Копчиња за порта и поставување

Што се однесува до копчињата и поставувањето, и копчето за напојување и рокерот за јачина на звук се дадени десно и се на дофат на удобен прст. Подлогата за SIM е лево со слотови за две нано-SIM картички и microSD картичка. Спуштајќи се, можете да ја видите решетката за звучници, микрофон и микро-USB порта за полнење, што е разочарување што многу евтини мобилни телефони започнаа да усвојуваат USB Type-C.

Зборувајќи за скенери за отпечатоци, ова функционира добро, но ние не сме големи fansубители на чудни облици на верверица. Тежи околу 190 грама, Y17 не е лесен телефон на кој било начин, затоа забележете го.

Екран

Vivo Review Y17 - достапен паметен телефон кој е добро изграден 2

Vivo Y17 доаѓа со 6,53 инчен IPS LCD панел со изрез за капки вода и резолуција од 720 x 1544 пиксели. За жал, дури и по премиум полнењето, Виво го избра HD + панелот наместо да обезбеди целосна HD резолуција.

Како и да е, екранот има добри агли на гледање, пристојна репродукција на боја и добра читливост на сонцето. Сепак, недостатокот на пиксели дефинитивно ќе биде продавач на дилери, особено за пиперите на пиксели како мене. Затоа, судија дека целокупниот квалитет на дисплејот е нешто над просекот, ништо необично тука.

Изведба

Vivo Review Y17 - достапен паметен телефон кој е добро изграден 3

За напојување на мобилниот телефон е основното MediaTek Helio P35 SoC, плус 4 GB RAM меморија и 128 GB внатрешно складирање. Ако ги погледнете суровите перформанси, чипсетот е рангиран на Qualcomm Snapdragon 632 што повторно не е нешто што навистина го цениме.

Како и да е, во секојдневното искуство, Vivo Y17 работи прилично непречено, без оглед дали е тоа задачи како повикување, испраќање текстуални пораки, сурфање на Интернет, користење социјални медиуми или дури и кликнување слики и играње обични игри. Всушност, овој телефон исто така успеа да работи игри како PUBG Mobile и Asphalt 9 на ниски поставки, проследено со PUBG Lite, кој работи подобро. И покрај тоа што овој мобилен телефон е прилично нежен и нежен, тој не е толку остра како другите телефони во овој сегмент од очигледни причини.

Софтвер

Vivo Осврти Y17 - достапен паметен телефон кој е добро изграден 4

Говорејќи за софтвер, Vivo користи свој сопствен FunTouch OS 9, базиран на Android 9 Pie со овој телефон кој може да биде одредувачки фактор за многу луѓе. FunTouch наликува на iOS во многу области и опремена е со голем број на прелистувачи пред-натоварени со сопствена апликација VivoToko, Vivo Browser, EasyShare алатка за споделување датотеки, проследена со трети апликации како UC Browser, Amazon, NewsPoint, PhonePe, WPS Office и други.

Забележете дека поставките за брз прекинувач мора да се повлечат од дното на екранот и да не се дадени во панелот за известување. И самиот панел за известувања е доста хаотичен. Понатаму, Виво го користи античкиот стил на копчињата за навигација со Android, од кои може да се ослободите со употреба на гестикулации на цел екран.

Vivo Review Y17 - достапен паметен телефон кој е добро изграден 5

Поради ова, постојат голем број на корисни одлики за прилагодување, вклучувајќи вграден тематски мотор, снимач на екран, темно режим во целиот систем и асистент богати со карактеристики. Исто така, постои асистент за игри наречен Game Cube, кој блокира повици, покрај тоа што ќе ви овозможи да активирате 4Д вибрации за подобро искуство кога играте игри.

Бидејќи сум голем lубител на Android, имам потешкотии да се навикнам на UI Vivo Y17. Затоа, проверете дали барем еднаш директно го проверите FunTouch OS, ако искуството на софтверот е еден од вашите приоритети.

Камера

Vivo Review Y17 - достапен паметен телефон кој е добро изграден 6

За фотографија, Виво Y17 усвојува модул со три фотоапарати на задниот дел. Поставките се состојат од главен сензор од 13 MP, со отвор f / 2.2, ултра широк стрелец од 8MP и сензор за длабочина од 2 MP. За селфи има предна камера од 20 МП, која е опремена со слаболед.

Конкретно, камерата снима прилично добри слики на бел ден. Фотографиите имаат многу детали, се живописни и имаат впечатливи бои. Сепак, има малку потешкотии при заклучување на фокусот, особено при слаба осветленост. Камерите со широк агол, како што се очекуваше, даваат соодветни резултати, но се борат со прекумерна обработка и искривување на леќите.

Ниската изведба на светло на фотоапаратот Y17 е доста слаба, што е сосема разбирливо за телефонот од средна класа. Фотографиите обично стануваат меки, немаат детали и предизвикуваат многу врева. Забележете дека мобилниот телефон со иста цена како и Redmi Note 7 Pro, Realme 3 Pro, па дури и неговиот сопствен VivoZ1 Pro произведува поквалитетни слики при слаба осветленост.

Доаѓајќи до селфи, фотографиите направени во текот на денот се прилично извонредни и подготвени да бидат испратени на социјалните медиуми. Предната камера одлично се одликува и во услови на осветлување во затворен простор. Севкупно, задоволни сме со селфи перформансите на Виво Y17.

Vivo Review Y17 - достапен паметен телефон кој е добро изграден 7

Батерии и други

Батеријата е една од најсилните точки на Виво Y17. Особено, големата ќелија од 5000 mAh во уредот обезбедува скоро два дена издржливост со едно полнење. При нашата употреба, успеавме да добиеме екран околу 8-9 часа со умерена употреба. Па, овој телефон не потсетува на моќниот Asus Zenfone Max Pro M2 со исклучителна издржливост на батеријата. И забавата не застанува тука, благодарение на вградената поддршка за брзо полнење со двоен мотор 18W.

Про

 • Убав дизајн
 • Ветувајќи селфи камера
 • Голема количина на складирање
 • Неверојатен век на траење на батеријата
 • Брзо полнење

Конс

 • Екран со мала резолуција
 • Задната камера не е конзистентна
 • Среден процесор
 • Не е лесен мобилен телефон

Пресуда за преглед на Виво Y17 – треба да го купите?

Vivo Review Y17 - достапен паметен телефон кој е добро изграден 8

Со одличен век на траење на батеријата, модерен дизајн и пристоен фотоапарат, Vivo Y17 може да биде совршен придружник за луѓе кои навистина не се грижат за перформансите или за играње игри со висока класа. Сепак, нема сомнение дека овој телефон го надминуваат само повеќето други уреди во овој опсег на цени. Затоа, корисниците на електрична енергија и партиските надгледници треба подобро да бараат на друго место.