Vivo S1 vs Realme X наспроти Samsung Galaxy A50: Цените во Индија, Споредени спецификации

Vivo S1 vs Realme X vs Samsung Galaxy A50: Price in India, Specifications Compared

Vivo S1 е лансиран во Индија, а овој телефон доаѓа со пристојни спецификации. Новите учесници имаат три поставки за задната камера, изрез во стилот на капка вода, Helio P65 SoC и батерија од 4.500mAh. Овој телефон има многу конкуренција на индискиот пазар на паметни телефони, вклучувајќи ги Realme X и Samsung Galaxy A50. Паметниот телефон Realme X е единствениот што доаѓа со поставување на камера за самостојно поп-ап камера, а другите два телефони имаат позиција во стилот на капка вода.

Vivo S1 vs Realme X vs Samsung Galaxy A50 Price во Индија

Виво Цена за С1 во Индија започнува од РС. 17.990 за опцијата за складирање 4 GB RAM + 128 GB, до РС. 18.990 за варијанти на складирање од 6 GB RAM + 64 GB и Rs. 19.990 за варијанти на складирање од 6 GB RAM + 128 GB. Willе биде достапен по избор на бои на Skyline Blue и Diamond Black. Засега, само варијантата од 4 GB RAM ќе излезе во продажба од 8 август, додека варијантата од 6 GB RAM ќе биде достапна наскоро.

Понудата за лансирање Vivo S1 вклучува 7,5 проценти враќање во готовина на трансакциите со дебитни и кредитни картички на ЕМИ на HDMI банка, и бенефиции од ioио во вредност од РС. 10.000 од ioио. Исто така, има повратна информација за Paytm кога користите Paytm во продавниците, и дополнителен курс од 10 проценти на Instacash. Паметните телефони ќе бидат достапни преку Флипкарт, Амазон Индија и Е-Продавница Индија преку Интернет. Офлајн партнери вклучуваат Reliance Digital, Poorvika, Big C, Lot, Sangeetha, Croma и Vijay Sales.

Спротивно на тоа, цената на Realme X во Индија е поставена на РС. 16.999 за варијантата за бази на 4 GB RAM + 128 GB, додека опцијата за складирање 8 GB RAM + 128 GB е вредна на Rs. 19999 година. Овој телефон е достапен преку ограничена продажна рунда што се одвива преку Флипкарт и онлајн продавницата Realme. Покрај тоа, таа доаѓа во избор на поларни бели и вселенски сини бои.

Од друга страна, цената на Samsung Galaxy A50 во Индија првично беше поставена почнувајќи од РС. 19.990 кога беше лансиран во март – исто како и Galaxy M40. Но, тој го доби РС. Намалувањето на цената од 1.500 кон крајот на минатиот месец ја донесе цената на РС. 18.490 за варијантата за складирање 4 GB RAM / 64 GB и Rs. 21.490 за варијантата за складирање 6 GB RAM / 64 GB – последната варијанта беше лансирана во РС. 22.990. Овој телефон е достапен по избор на црни, бели и сини активни продавници на Амазон, Флипкарт и Самсунг Индија.

Споредени се Vivo S1 vs Realme X vs Samsung Galaxy A50

Сите три телефони работат на Android Pie со различни кожи погоре и поддржуваат слотови со двојна SIM-картичка. Vivo S1 прикажува екран со целосен HD + 6,38 инчен + екран (1080 × 2340 пиксели) Супер AMOLED капацитивен мулти-допир екран со стилски решетки за капување вода. Samsung Galaxy A50 има 6,4-инчен екран со целосен HD + Infinity-U екран со криви за предната камера, а Realme X го прикажува целиот HD екран + 6,53 инчи (1080 × 2340 пиксели) најголемиот AMOLED без вовлекување.

Под хаубата, Vivo S1 има окта-јадрен MediaTek Helio P65 MT6768 SoC кој е поврзан со опции за 4 GB и 6 GB RAM меморија. Vivo S1 доаѓа со избор од 64 GB и 128 GB внатрешно складирање. Galaxy A50, од ​​друга страна, го напојува Samsung Exynos 9610 SoC, со опции за 4 GB и 6 GB RAM. Galaxy A50 има 64 GB внатрешно складирање, може да се прошири и преку микроSD картичка (до 512 GB). Конечно, Realme X се напојува со Octa-core Qualcomm Snapdragon 710 SoC, поврзан со опции за 4 GB и 8 GB RAM. Realme X има 128 GB складирање UFS 2.1, но доаѓа без поддршка за microSD картички.

За слики и видеа, Vivo S1 има три подесувања на задната камера што вклучува примарен сензор од 16 мегапиксели со /f1.78 леќи, секундарно сензор од 8 мегапиксели со леќи со широк агол f / 2.2 и сензор од 2 мегапиксели со леќи f / 2,4. Galaxy A50 исто така има и уредување на задните три фотоапарати – со главна камера од 25 мегапиксели (со леќа f / 1,7), секундарна камера од 5 мегапиксели со леќа f / 2.2 и 8-мегапикселна терциерна сензор со леќа f / 2.0. Realme X, од друга страна, има двојни поставки за задната камера кои имаат главен сензор од 48 мегапиксели Sony IMX586 со леќи f / 1,7 и секундарна сензор од 5 мегапиксели, заедно со леќа f / 2.4.

За селфиите, Vivo S1 има сензор за селфи камера од 32 мегапиксели на предниот дел со леќа f / 2.0 на врвот. Realme X има pop-up модул за автоматска камера во кој има 16-мегапиксели Sony IMX 471 сензор заедно со леќа f / 2.0, а Samsung Galaxy A50 има пред сејафил камера од 25 мегапиксели.

Vivo S1 има најголема батерија од 4.500 mAh, а потоа следува Samsung Galaxy A50 кој спакува батерија од 4.000 mAh, а Realme X има батерија од 3.765 mAh. Galaxy A50 е најлесниот и најтенкиот, и има димензии од 158,5 × 74,7 × 7,7 mm и тежи 166 грама. Виво С1 мери 159,53 × 75,23 × 8,13мм и тежи 179 грама. Realme X мери 161,20 × 76,00 × 9,40мм, и тежи 191 грама. Сите Realme X, Samsung Galaxy A50 и Vivo S1 користат сензор за отпечатоци од екранот, 3,5 милиметарски аудио приклучок и поддржуваат Bluetooth v5.

Realm X наспроти Виво С1 наспроти Samsung Galaxy A50 споредба

Realm X Виво С1 Виво С1 Samsung Galaxy A50 Samsung Galaxy A50
Пласман
Вкупен рејтинг на NDTV
Пласман на дизајн
Рејтинг на приказ
Оценка на софтвер
Оценка за перформанси
Оценување на траење на батеријата
Оценки за камера
Вредност за парична вредност
ОПШТИ
Марка Реалност Виво Samsung
Модел X С1 Галакси А50
Датум на издавање 15 јули 2019 година Јули 2019 година Февруари 2019 година
Лансиран во Индија Да Да
Тип на тело Стакло
Димензии (мм) 161,20 x 76,00 x 9,40 159,53 x 75,23 x 8,13 158,50 x 74,70 x 7,70
Тежина (g) 191.00 часот 179.00 часот
Капацитет на батеријата (mAh) 3765 година 4500 4000
Брзо полнење VOOC Право на сопственост
Боја Поларна бела, сина вселена Небо сина, космичка зелена боја Црна, бела, сина
Отстранлива батерија Не
Безжично полнење Не
ПОГЛЕДАТЕ
Големина на екранот (инчи) 6.53 6,38 6,40
Резолуција 1080 × 2340 пиксели 1080 × 2340 пиксели 1080 × 2340 пиксели
Вид на заштита Горила стакло
Сооднос на аспект 19,5: 9
Пиксели по инч (PPI) 394
ХАРДВЕР
Процесор Окта-јадро од 2,2GHz (2 × 2,2GHz + 6 × 1,7 GHz) осум основни
Процесор прави Qualcomm Snapdragon 710 МедијаТек П65 Егзинос 7 9610
RAM меморија 8 GB 4 GB 4 GB
Внатрешно складирање 128 GB 128 GB 64 GB
Проширување на складирање Не Да
Проширен тип на складирање микроSD
Проширено складирање до (GB) 512
Специјален слот за microSD Да
КАМЕРА
Задна камера 48 мегапиксели (f / 1,7) + 5 мегапиксели (f / 2,4) 16 мегапиксели (f / 1,78) + 8 мегапиксели (f / 2.2) + 5 мегапиксели (f / 2,4) 25 мегапиксели (f / 1,7) + 5 мегапиксели (f / 2.2) + 8 мегапиксели (f / 2.2)
Заден блиц LED LED
Предна камера 16 мегапиксели (f / 2.0) 32-мегапиксели (f / 2.0) 25 мегапиксели (f / 2.0)
Заден автоматски фокус Да
Преден блиц Не
СОФТВЕР
Операционен систем Пита со Android 9 Пита со Android Пита со Android
Кожа ColorOS 6.0 FunTouch OS 9 Едно интерфејс
СОДРИНА
Поддржан е стандард за Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac
Bluetooth Да, v. 5,00 Да, v. 5,00 Да, v. 5,00
USB Type-C Да Да
Број на СИМ 2 2 2
4G е активен и на двете СИМ-картички Да
USB OTG Да
СИМ 1
Тип на СИМ Нано-СИМ Нано-СИМ Нано-СИМ
4G / LTE Да Да
СИМ 2
Тип на СИМ Нано-СИМ Нано-СИМ Нано-СИМ
4G / LTE Да Да
СЕНЗОР
Сензор за отпечатоци Да Да Да
Компас / магнетометар Да Да
Сензор за близина Да Да
Акцелерометар Да Да Да
Сензор за светло на околината Да Да Да
Жироскоп Да Да Да