Vivo U10 лансиран како Vivo U3x во Кина, има три-задни фотоапарати и 5000mAh батерија со брзо полнење од 18W: Цена, спецификации

Vivo U10 Launched as Vivo U3x in China, Features Triple Rear Cameras and 5,000mAh Battery With 18W Fast Charging: Price, Specifications

Vivo неодамна ја претстави U-серијата смартфони со лансирање на Vivo U10 во Индија, но во меѓувреме, компанијата го искушува и пристигнувањето на новиот телефон Vivo U3x во Кина. Па, дека Vivo U3x сега официјално влезе во Vivopasar во земјата и се чини дека преименуваната верзија на Vivo U10 покажува сличен дизајн и внатрешен хардвер. Главните најважни карактеристики на Vivo U3x се батеријата за мобилен телефон 5.000 mAh, трите задни камери и поддршката за ексклузивната технологија за полнење Vivo 18W со двоен мотор.

Виво Цена U3x

Vivo U3x е со цена од CNY 799 (околу 8,000 РС) за основната варијанта од 3GB + 32GB, додека моделот 3GB + 64GB носи цена од CNY 899 (приближно 9,000 рубли). Највисоката 4 GB + 64 GB верзија на Vivo U3x ќе ги врати купувачите со CNY 999 (околу 10 000 рути) во Кина. Телефонот сега е подготвен за нарачка во Кина и доаѓа во Длабоко Езеро Сина, Црвен чај црвен, и полноќен црн, при што првите две ја покажуваат градиентната завршница. Vivo објави голем број понуди за раните купувачи, како што се бесплатни додатоци во вредност од CNY 159 (околу 1.600 рути). Од сега, Vivo не откри детали за достапноста на Vivo U3x на пазарите надвор од Кина.

Спецификации Vivo U3x

Dual-SIM (Nano) Vivo U3x работи Funtouch OS 9.1, базиран на Android 9 и пакува HD + 6.35 инчен екран (1544 × 720 пиксели). Исто како и Vivo U10, Vivo U3x се напојува со Octa-core Qualcomm Snapdragon 665 SoC кој е поврзан со RAM меморија до 4 GB и 64 GB внатрешно складирање.

Постојат три поставки на задната камера на Vivo U3x кои вклучуваат главна камера од 13 мегапиксели (f / 2.2), помогната од снага од 8-мегапиксели со широк агол f / 2.2 и сензор за длабочина од 2 мегапиксели (f / 2.4). На предната страна е 8 мегапикселна селфи камера со леќа f / 1,8.

Vivo U3x е опремен со батерија од 5000mAh со брз поддршка за полнење од 18W со двоен мотор, а исто така поддржува и обратно полнење за да направи додатоци како Bluetooth слушалки и фитнес опсези. Сепак, OTG кабелот потребен за обратно полнење мора да се купи одделно. Складирањето на телефонот Vivo може да се прошири преку микроSD картичка (до 256 GB). Vivo U3x има сензор за отпечатоци што е поставен зад себе и исто така поддржува заклучување на лицето за автентикација.

Опциите за поврзување на мобилните телефони вклучуваат 4G LTE, Wi-Fi, Bluetooth 5.0 и 3.5 милиметарски приклучок за слушалки, додека сензорите во авионите вклучуваат акцелерометар, амбиентална светлина, читач за отпечатоци, магнетометар и сензор за близина. Vivo U3x мери 59,43 × 76,77 × 8,92 мм и го дава врвот на скалата на 190,5 грама.