Vivo V17 Pro со двојна поп-ап-селфи камера беше лансиран во Индија на 20 септември

Vivo V17 Pro official renders and key specs leaked ahead of launch

Во изминатите неколку недели, видовме неколку протекувања околу претстојниот Vivo V17 Pro. Денес, Виво Индија преку соопштение за медиумите потврди дека тие ќе одржат настан за лансирање во Индија на 20 септември за да објави нов мобилен телефон со V-серија. Виво исто така објави твит, потврдувајќи дека го промовира Vivo V17 Pro во наредната недела. Смартфонот ќе пристигне како двоен светски поп-ап-телефон со авто-поп-камера што ќе вклучува главна леќа со 32 мегапиксели.

Спецификации и цена на Vivo V17 Pro (пријавено)

Се очекува V17 Pro да има 6,59-инчен S-AMOLED екран. Екранот на изрез се очекува да обезбеди целосна HD резолуција + 1.080 x 2.440 пиксели. Vivo ја искористи Snapdragon 675 мобилната платформа за напојување на Vivo V15 Pro кој беше објавен во февруари 2019 година. Истиот SoC се очекува да го подгрева V17 Pro. Може да прикаже 6 GB / 8 GB RAM меморија и може да понуди 128 GB внатрешно складирање.

Модулот со двојна самопоп камера може да смести леќи со сензор за длабочина од 2 мегапиксели и главна камера од 32 мегапиксели. Телефонот се очекува да има 48-мегапикселна + 8-мегапикселна + 2-мегапикселна + 2-мегапикселна камера на задниот дел.

Vivo V17 Pro

Сензорот за отпечатоци на телефонот ќе биде вграден под екранот. Willе биде натоварен со Android 9 Pie заедно со најновата верзија на UI на FunTouch OS UI. Може да биде опремена со батерија од 1.100mAh.

Vivo V15 Pro слета во Индија за РС. 28.990. Се шпекулира дека V17 Pro може да се вреднува околу РС. 30.000. Паметните телефони можат да доаѓаат во две варијанти во боја, како што е прикажано погоре.