Vivo Z1x со Snapdragon 712 SoC, лансирана тројна камера од 48MP во Индија

Vivo Z1x dengan Snapdragon 712 SoC, 48MP Triple Camera Diluncurkan di India

Со лансирањето на Vivo Z1 Pro на почетокот од оваа година, компанијата ја смени својата стратегија да се справи со нападите на Редми и паметниот телефон Realm на буџетскиот пазар. Сега, кинескиот гигант презема уште еден чекор за да се спротивстави на овие брендови со лансирање на својот нов паметен телефон Виво Z1x од средна класа денес во Индија. Преименувана е во Виво З5, која беше лансирана во Кина на почетокот од оваа година, со моќен чипсет, камера од 48 МП и многу повеќе.

Vivo Z1x: Спецификации и одлики

На предниот дел на дизајнот, Vivo Z1x може да се пофали со поликарбонат форма (слично на Z1 Pro), но со малку поинаков и привлечен дизајн на градиент кој изгледа прилично зачудувачки под светлината.

За разлика од Z1 Pro, Vivo Z1x се одликува со нов 6,38-инчен Full-HD + супер AMOLED екран, со сооднос на екранот до тело од 90% и резолуција од 2340 1080 пиксели. Исто така, има 103% поддршка за спектакл на боја, со иста заштитна стаклена заштита од сензорот Schott, како што е Z1 Pro. Другата голема промена што ја забележувате овде е присуството на изрез на вода, а не дизајн на дупчење. Тука е инсталиран и скенер за отпечатоци од прст на екранот.

Екран Виво Z1x

Ова е поддржано од Чипсет Snapdragon 712 (веќе се гледа кај браќа и сестри кои може да бидат прифатливи – Vivo Z1 Pro), спарен со RAM меморија до 6 GB и 128 GB складирање. Постои поддршка за FlashCharge 22.5W технологија и 4500 mAh батерии, што е секако одлична работа за гејмерите.

Во одделот за камера, Vivo Z1x фотоапаратот е опремен со три вертикални модули на леќи со примарен сензор Sony IMX582 48MP примарен. Спарен со ултра широк објектив 8MP и сензор за длабочина од 2 MP. Alsoе најдете и селфи камера од 32 MP, сместена на влезот на водата, што е иста како и Z1 Pro.

Vivo Z1x камера

Како што веќе знаете, Vivo Z1x работи Android 9 Pie FunTouch 9.1 заснован со многу функции како што се Мулти Турбо и Ултра Гајб Турбо за подобри перформанси. Сите ваши важни опции за поврзување се на уредот.

Vivo Z1x: Цена и достапност

Виво Z1x беше Цените започнуваат од РС. 16.990 за основната варијанта од 6GB + 64 GB. Но, треба да потрошите неколку илјади екстра долари (18.990 УСД) за варијантата 6 GB + 128GB.

Willе биде достапен во две варијанти на бои, имено Fusion Blue и Phantom Purple. Vivo Z1x излегува на продажба, кој наведува од 13 септември, исклучиво на официјалната веб-страница на Flipkart и Vivo. Овој паметен телефон се занимава директно со луѓе како Realme X и Galaxy A50, па кој би го избрале? Известете ги во коментарите подолу.