Vivo Z1x vs Redmi Note 7 Pro vs Realme X: Цените во Индија, Споредени спецификации

Vivo Z1x vs Redmi Note 7 Pro vs Realme X: Price in India, Specifications Compared

Виво Z1x беше лансиран во Индија оваа недела, и беше ценет во под-РС. 20 000К сегмент. Тоа е исправно против сегашните поддржувачи во сегментот, Redmi Note 7 Pro и Realme X. Како се натпреварува Vivo Z1x против овие паметни телефони во однос на цената и спецификациите? Еве, ние ги истакнуваме разликите помеѓу Vivo Z1x, Redmi Note 7 Pro и Realme X за да добиете подобра идеја за тоа кој паметен телефон е најдобро одговара за вашите потреби.

Vivo Z1x vs Redmi Note 7 Pro vs Realme X: Споредена цена

Цената Vivo Z1x во Индија започнува од РС. 16.990 за варијантата за внатрешно складирање 64 GB. Варијанта на складирање од 128 GB во РС. 18.990. Vivo Z1x (Преглед) беше лансиран претходно оваа недела во Fusion Blue и Phantom Purple.

Redmi Note 7 Pro (преглед) од друга страна започнува од РС. 13.999 за варијантата за складирање 4 GB RAM / 64 GB, до РС. 14.999 за варијанти на складирање од 6 GB RAM / 64GB и Rs. 16999 за варијантата за складирање 6 GB RAM / 128 GB. Лансиран во Индија во февруари.

Конечно, Realme X (Преглед) има цена во РС. 16,999 за варијантата за складирање 4 GB RAM + 128 GB, додека варијантата за складирање од 8 GB RAM + 128 GB е ценета на Rs. 19999 година. Достапно е во поларна бела и вселена сина боја, а повторно беше пуштено во продажба во јули.

Vivo Z1x vs Redmi Note 7 Pro vs Realme X: Спецификации

Vivo Z1x, Redmi Note 7 Pro и Realme X се сите понуди со двојна SIM-картичка кои работат гради врз основа на Android 9.0 Pie, со прилагодување на секој од производителите погоре – Funtouch OS 9.1, MIUI 10 и ColorOS 6.0. Сите три паметни телефони нудат дисплеј со целосен HD + (1080 × 2340 пиксели) со ист сооднос 19,5: 9, но со различни големини на екранот – 6,38 инчи (Vivo Z1x), 6,3 инчи (Redmi Note 7 Pro ), и 6,53 инчи (Real X). Првите две карактеристики се капки со вода во форма на екран, додека вторите имаат помалку решетки на екранот благодарение на селфи-pop-up-камерата.

Во однос на процесорите, трите карактеристики се окта-јадрото Snapdragon SoCs. Vivo Z1x се напојува со Snapdragon 712 SoC, Redmi Note 7 Pro го напојува Snapdragon 675 SoC, додека Realme X го напојува Snapdragon 710 SoC. Што се однесува до меморијата, само Realme X нуди до 8 GB RAM меморија, со основна варијанта од 4 GB, додека Redmi Note 7 Pro нуди варијанти на 4 GB и 6 GB RAM, а Vivo Z1x доаѓа само со 6 GB RAM меморија и во двете варијанти на складирање.

Vivo Z1x се одликува во однос на фотоапаратот, кој има поставување на задната камера со три фотоапарати – сензор Sony со 48 мегапиксели IMX582, сензор со 8 мегапиксели, споен со леќи под агол од 120 степени, и сензор за портрет 2 мегапиксели. Се одликува со предна камера од 32 мегапиксели. Redmi Note 7 Pro од друга страна има двојно поставување на задната камера со сензор 48-мегапиксели Sony IMX586 и сензор за длабочина од 5 мегапиксели. На предната страна, има селфи-камера од 13 мегапиксели.

Realme X има и двојна поставка на задната камера, со главен сензор со 48 мегапиксели Sony IMX586 кој е ист како и Redmi Note 7 Pro, но секундарниот сензор од 5 мегапиксели уште еднаш. Се одликува со 16-мегапикселен Sony IMX471 сензор за својата селфи камера.

Сите три паметни телефони нудат слични опции за поврзување, во смисла на 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth v5.0, GPS / A-GPS, порт за USB Type-C и 3,5 милиметарски приклучок за слушалки. Vivo Z1x, Redmi Note 7 Pro и Realme X се опремени со слични сензори – акцелерометар, сензор за амбиентална светлина, жироскоп, магнетометар и сензор за близина. Додека сите тројца имаат сензори за отпечатоци, Vivo Z1x се разликува од сензорот за отпечатоци на екранот наместо да биде поставен на задниот панел.
Vivo Z1x има димензии 159,53 × 75,23 × 8,13мм и тежи 189,60 грама, додека Redmi Note 7 Pro мери 159,21 × 75,21 × 8,10мм и тежи 186 грама, а на крај, Realme X мери 161,0 × 76,00 × 9,40 и тежи 191 грама .

Виво Z1x наспроти Realm X наспроти Redmi Note 7 Pro споредба

Виво Z1x Realm X Realm X Redmi Note 7 Pro Redmi Note 7 Pro
Пласман
Вкупен рејтинг на NDTV
Пласман на дизајн
Рејтинг на приказ
Оценка на софтвер
Оценка за перформанси
Оценување на траење на батеријата
Оценки за камера
Вредност за парична вредност
ОПШТИ
Марка Виво Реалност Ксиооми
Модел Z1x X Redmi Note 7 Pro
Датум на издавање 6 септември 2019 година 15 јули 2019 година Февруари 2019 година
Тип на тело Поликарбонат Стакло Стакло
Димензии (мм) 159,53 x 75,23 x 8,13 161,20 x 76,00 x 9,40 159,21 x 75,21 x 8,10
Тежина (g) 189,60 191.00 часот 186.00 часот
Капацитет на батеријата (mAh) 4500 3765 година 4000
Брзо полнење Право на сопственост VOOC Брзо полнење 4+
Боја Фузија сина, фантомска виолетова Поларна бела, сина вселена Класичен црн простор, црвена маглина, сина нептун
Лансиран во Индија Да Да
Отстранлива батерија Не
ПОГЛЕДАТЕ
Големина на екранот (инчи) 6,38 6.53 6.30
Резолуција 1080 × 2340 пиксели 1080 × 2340 пиксели 1080 × 2340 пиксели
Сооднос на аспект 19,5: 9 19,5: 9 19,5: 9
Вид на заштита Горила стакло Горила стакло
Пиксели по инч (PPI) 394 409
ХАРДВЕР
Процесор осум основни Окта-јадро од 2,2GHz (2 × 2,2GHz + 6 × 1,7 GHz) 2GHz окта-јадро
Процесор прави Qualcomm Snapdragon 712 Qualcomm Snapdragon 710 Qualcomm Snapdragon 675
RAM меморија 6 GB 8 GB 4 GB
Внатрешно складирање 64 GB 128 GB 64 GB
Проширување на складирање Не Не Да
Проширен тип на складирање микроSD
КАМЕРА
Задна камера 48 мегапиксели (f / 1,79) + 8 мегапиксели (f / 2.2) + 2 мегапиксели 48 мегапиксели (f / 1,7) + 5 мегапиксели (f / 2,4) 48 мегапиксели (ф / 1,79, 1,6 микрони) + 5 мегапиксели
Заден автоматски фокус Да Да
Заден блиц Да LED LED
Предна камера 32-мегапиксели (f / 2.0) 16 мегапиксели (f / 2.0) 13 мегапиксели
Преден блиц Не
СОФТВЕР
Операционен систем Пита со Android 9 Пита со Android 9 Пита со Android
Кожа FunTouch OS 9.1 ColorOS 6.0 МИУИ 10
СОДРИНА
Bluetooth Да, v. 5,00 Да, v. 5,00 Да, v. 5,00
USB Type-C Да Да Да
Број на СИМ 2 2 2
4G е активен и на двете СИМ-картички Да Да Да
Поддржан е стандард за Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac 802.11 a / b / g / n / ac
USB OTG Да
СИМ 1
Тип на СИМ Нано-СИМ Нано-СИМ Нано-СИМ
4G / LTE Да Да Да
СИМ 2
Тип на СИМ Нано-СИМ Нано-СИМ Нано-СИМ
4G / LTE Да Да Да
СЕНЗОР
Сензор за отпечатоци Да Да Да
Компас / магнетометар Да Да Да
Сензор за близина Да Да Да
Акцелерометар Да Да Да
Сензор за светло на околината Да Да Да
Жироскоп Да Да Да
Отклучете го лицето Да