VW Golf GTE добива нова верзија со поголема автономија и поголема моќност

VW Golf GTE mendapatkan versi baru dengan otonomi yang lebih besar dan kekuatan yang lebih besar

Фолксваген го лансираше, во четврток (27), осмата генерација Голф, која ќе биде претставена пред јавноста на Саемот за автомобили во Genенева во Швајцарија, предвиден да започне на 5 март. Меѓу верзиите што ги започнаа германските производители на автомобили е и новата генерација на хибридни додатоци Golf GTE.

Новиот VW Golf GTE носи сет од 116 КС (85 kW) електрични мотори, посилен од претходната генерација (102 КС) и бензински мотор од 150 КС, кој произведува комбинирана моќност од 245 КС и 40,7 кгфм вртежен момент, бројката исто така повисоко од стариот модел.

Според производителот, оваа хибридна plug-in верзија на Golf има нова литиумска батерија, со капацитет од 13 kWh, која нуди 60 километри зголемување на автономијата на возилата со електричен режим, достигнувајќи максимална брзина до 130 км / ч со употреба само на погон.

(Извор: Volkswagen / Откривање)

Кога батеријата Golf GTE е целосно наполнета, што може да се направи на конвенционален штекер (VW не обезбедува време за полнење), таа започнува во електричен режим. Но, возачот може да се префрли во хибриден или режим на согорување кога сака, заштедувајќи енергија за одредени правци. Дури е можно да се користи GPS автомобил за прилагодување на употребата на батеријата врз основа на податоците за маршрутата.

Друга технологија

Електричната верзија на VW Golf исто така вклучува и неколку други технологии, како што се помошници за одржување лента, автономно сопирање во итни случаи и мониторинг на пешаците. Во најскапите варијанти, постојат разлики како што е Иновативниот кокпит, кој додава функционалност на системот за дигитална навигација и кокпит.

Во врска со цената и достапноста, Фолксваген не ги откри овие информации. Но, според гласините, новиот хибриден голф ќе биде достапен на повеќе пазари до крајот на оваа година, со можност за негово лансирање во Бразил во 2020 година.

Купон за попуст TecMundo: