WinRar: Пропуст затворен по 19 години. 500 милиони корисници во опасност

 WinRar: Пропуст затворен по 19 години.  500 милиони корисници во опасност

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Решена е ранливоста во библиотеката на трети страни вклучена во WinRar вклучена пред 19 години. Долго трае Експлоатацијата ги загрози сите корисници кои се над 500 милиони низ целиот свет

WinRar: Пропуст затворен по 19 години. 500 милиони корисници во опасност

Има некоиневеројатна приказна за грешката на WinRAR присутна во апликацијата 19 години, каде што се засегнати сите верзии, дури и најновиот објавен пред малку. Веќе е решено со објавување на Бета верзија и наскоро и конечната верзија. Мора да ажурирате веднаш за да не биде погодена од а вирус или малициозен софтвер пренесуван преку компресирани датотеки како архива ACE.

Мааната откриена од истражувачите од Проверете Точка Софтверски технологии, кои покажаа дека а архива во формат ACE, дури и ако до сега не се искористи, може да вклучува злонамерен код за да го освои вашиот компјутер.

Таму ранливост е вклучено во едно библиотека на трети лица, вклучени на почетокот на 2000 година во WinRar, со овој што се грижи за декомпресија на архивите ACE, сега испорачани од најновите RAR формати.

РАРЛАБ, компанија која развива точно WinRar, не може да го затвори пропустот во претходните верзии, со оглед дека изворниот код беше изгубен во 2005 година, но верзија 5.70 бета 1 што ја брише засегнатата библиотека.

Па подобро доцна отколку никогаш, но сега тие 500 милиони корисници мора да се ажурираат до најновата верзија на WinRAR инаку може да бидете изложени на хакерски напади.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!