Xbox потврди уште две игри за играта Pass | Игра игра

Xbox Mengonfirmasi Dua Game Lagi untuk Game Pass

Вчера, Microsoft објави и објави две нови игри на нивната услуга Xbox Game Pass. Првиот е островот пинбол на Индоид, Метроидванија, остров Експрес на Јоку. Втората не е целосна игра, но третата епизода на Life е Strange 2, од кои две претходно беа на Game Pass.

Услугата за претплата за игри на Microsoft е доста продуктивна, додавајќи нови игри неколку пати месечно. Game Pass додаде три нови игри пред повеќе од една недела, а вчера ги додаде овие две дополнителни игри за август.

Островот Експрес на Јоку е објавен во 2018 година и го разви шведското студио Вила Горила. Островот Експрес на Јоку е метроид-инспирирана акција авантуристичка игра која е добредојдена со критичко признание заради инспирираниот допир на pinball за тоа како да се движите и навигирате низ светот. Исто така, има освежувачки и весел стил.

Ние не сторивме ништо лошо! Нашиот објавен пост (сега избришан) вели дека Life is Strange 2: Episode 3 ќе биде достапен на конзолата и персоналниот компјутер, но достапен е само за конзолата. извини за сето тоа! pic.twitter.com/ews8x9qonM

– Xbox Game Pass (@XboxGamePass) 15 август 2019 година

ONTивотот DONTNOD Entertainment е чуден 2 ја следи истата епизодна структура на оригиналната игра и нејзиниот претекст пред бурата, и двете се извонредна убов. Во продолжението избраа да не ја продолжат приказната за Макс и Клои и наместо тоа следат браќата од латино Даниел и Шон затоа што беа принудени да избегаат од дома. Првата епизода беше објавена во септември 2018 година, со епизода 3 објавена прва во мај, а четвртата епизода е закажана за објавување на 22 август. Обично, секоја епизода од Life is Strange 2 доаѓа во Game Pass неколку месеци по првичното издание.

Отпрвин, се чини дека и двете игри ќе дојдат до конзолата и PC Game Pass, но корекциите издадени на официјалниот Twitter Xbox Game Pass само на Твитер потврдуваат дека „Островот Експрес“ на „Јоку“ засега добива порака за компјутерски услуги.

Мајкрософт даде се од себе за да добие што е можно повеќе игри во рацете на играчите во текот на изминатите неколку години. Вредноста на Game Pass заедно со напорите на Мајкрософт да ги направи конзолите за игри подостапни со платежните пакувања покажува дека компанијата е посветена да добие добра волја да се подготви за следниот циклус на конзола. Додавањето на Game Pass Ultimate покажува дека Мајкрософт се подготвува за свет каде изработката на најмоќната конзола е исто толку важна како и конкурентските услуги за претплата и стриминг.