Xiaomi ги лансира Mi 10 и Mi 10 Pro пред кинеската публика пред глобалното обелоденување

Xiaomi meluncurkan Mi 10 dan Mi 10 Pro kepada audiens China menjelang global mengungkapkan

Xiaomi го зеде пакетот од своите најнови мобилни телефони, Mi 10 и Mi 10 Pro, преку само-он-лајн настан за кинеските гледачи. Се надеваше дека ќе го покажеме пошироко на MWC оваа година, но поради заканите што ги постави новиот коронавирус, планот може да се промени.

И двата модела имаат многу спецификации, и двете пакување со 90Hz AMOLED дисплеј и двата се напојуваат со чипсетите Snapdragon 865. Тоа ги става во првиот ред на Snapdragon, секогаш добро место.

Двата екрани се со 6,67 инчи и Full HD +, и имаат мала селфи-камера за пробивање со резолуција од 20 MP. Внатре во мобилниот телефон, обајцата можат да спасат и до 12 GB импресивна RAM меморија. Спарен со нов процесор што би требало да биде брзината на користениот камшик, го работи сопствениот мод Xiaomi од Android 10 надвор од кутијата.

Бидејќи сега станува сè почест, како што беше потврдено од Samsung Galaxy S20 Ultra во споредба со Galaxy S20 стандардот, разликата помеѓу двата модела станува појасна кога ќе се префрлите на нивната главна единица за камера.

Нормалниот Mi 10 е спакуван во главниот сензор 108MP, заедно со леќи со агол широк 13 MP, и два сензори од 2 MP за длабочина. Тоа е импресивен број, но Mi 10 Pro ефикасно ги одведува само на следното ниво.

Тој може да се пофали со истиот главен сензор 108MP, но исто така спакува и 12MP телефото-леќи за кратки растојанија, телефото 8MP подолго и подобрена ултра широка леќа од 20 MP. Тоа значи дека ако мобилната фотографија е ваш приоритет, најверојатно ќе го привлече вниманието на поевтините браќа и сестри, затоа што добивате 50х оптичко зумирање во вашиот џеб.

Двете фотоапарати можат да снимаат видео во оригиналниот 8K, правејќи список на спецификации кои се чувствуваат многу блиски со оние во неодамна објавените предводници на Samsung.

Друга разлика помеѓу моделите доаѓа во нивните батерии – Mi 10 има 4,780mAh за контакт, додека моделот Pro добива 4.500mAh помал, интересен. Сепак, Mi 10 Pro поддржува и брзо полнење од 50W, додека стандардниот модел е ограничен на 30W.

Секако, конечниот контраст е определувањето на цените. Mi 10 (достапен од 14 февруари во Кина) започнува од 3.999 јуани (441 фунти / 573 долари), додека Mi 10 Pro (достапен од 18 февруари) чини 4.999 јуани (551 7 716 долари) за најосновните модели.

Moreе дознаеме попрецизни детали за цените надвор од Кина во блиска иднина – обелоденувањето на Xiaomi е закажано за 23 февруари, но планот сега може да се промени.