Xiaomi започна да испраќа предупредувања за земјотреси на своите клиенти во Кина

MaisTecnologia

Сопствениците на паметни телефони и Android Boxes Xiaomi во Кина наскоро ќе имаат пристап до предупредувањата за земјотреси кои можат да спасат животи директно на нивниот уред. На годишната конференција на Mi Developer во Бејинг, кинеските производители на технологија рекоа дека паметните телефони засновани врз MIUI 11 и Android Mi Box TV сега вклучуваат одлики за предупредување за земјотрес.

Ксиооми рече дека системот можел да издаде предупредување „неколку секунди“ пред да се случи земјотресот. Компанијата лансира карактеристики во кинеската провинција Сечуан, која е една од повеќето области склони кон земјотрес во поголемиот дел од кинескиот регион, но планира во иднина да ги направи достапни за сите кинески корисници.

Xiaomi започна да испраќа предупредувања за земјотреси на своите клиенти во Кина 1

Според TechCrunch, Xiaomi им рече на учесниците на конференцијата Mi Developer дека карактеристиката е прва од ваков вид во светот. Сепак, како и повеќето нови технологии, има и претходни примери. По земјотресот и цунамито во Тохоку во 2011 година, земјотресот на „Епл“ додаде оригинално предупредување за земјотрес на iPhone во Јапонија. Во САД, Федералната агенција за итни случаи (ФЕМА) минатата година го тестираше новиот систем WEA (Безжичен итен сигнал), кој работи на iOS и Android уреди.

Иако првично извести дека овој нов систем ќе функционира без интернет-врска, тој подоцна дојде да покаже дека не е и дека станува збор за пропуст даден за време на конференцијата.