Xiaomi инсталира задна врата на своите телефони | ПРЕДУПРЕДУВАЕ!

Последно објавено Xiaomi

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Лоши вести за оние кои имаат паметен телефон Xiaomi: компанијата шпионира на посетените страници, собира податоци и ги испраќа до кинески сервери. Еве ги деталите за задна врата на Xiaomi

XIAOMI шпионира за своите корисници?

Лоша плочка доаѓа за Xiaomi, познатата кинеска компанија производител на паметни телефони што дојде да ја поткопа огромната моќ на Samsung и јаболко (само во 2019 година испорача 125 милиони паметни телефони!).

Неговата сила е несомнено претставена одлична вредност за парите понудени од произведените уреди: особено оние од линијата реми тие чинат многу малку, понуди а добар хардвер и одлични перформансишто им овозможи да достигнат импресивни продажни броеви исто така во Италија, како и во остатокот од светот.

Ако од една страна Xiaomi отсекогаш давал впечаток дека е „кинеското јаболко“, од друга страна, корисниците отсекогаш имале некои сомнеж за оперативниот систем инсталирана од компанијата самостојно паметен телефон, во кои имало неколку сомнителни апликации, несакани реклами а особено до денес Политиката за приватност на Xiaomi за корисниците беше нејасна.

Па, почнувајќи од денес, има последно светло (барем делумно) на последната точка.

ПРОБЛЕМ НА ПРИВАТНОСТА ВО БРАЗЕР XIAOMI

Според Форбс, експерт за компјутерска безбедност Габи Черлиг би откриле дека интернет прелистувачот инсталиран од Xiaomi на нивните паметни телефони ги сними сите страници што ги посети корисникот.

Не само тоа: исто така со истражување во режимот „инкогнито“ и исто така со употреба на анонимниот и безбеден интернет прелистувач DuckDuck Одете, сите направени пребарувања беа следени од прелистувачот и сите податоци беа испратени до серверите лоцирани во Сингапур и Русија, сервери со домени поврзани со Пекинг и очигледно користени од Xiaomi.

Како да не беше доволно, други истражувачи го забележаа тоа други прелистувачи Xiaomi што можат да се преземат од Play Store (Mi Browser Pro и Mint Browser) ги прават истите работи, снимање на кориснички податоци и испраќање до серверот на компанијата.

Покрај овие податоци, компанијата би собрала и други информации поврзани со отворените папки во внатрешната меморија и екраните што ги прикажуваат нејзините корисници.

ОДГОВОР НА КОМПАНИЈАТА

Официјален одговор на Xiaomi очигледно не помина долго: компанијата потврди дека податоците биле всушност собрани и испратени до неговите сервери, но исто така ги има додаде дека податоците се криптирани.

Штета што Черлиг се покажа дека ја има перете го безбедносниот систем Xiaomi за неколку секунди.

Истражувачот додава и дека податоците собрани од Xiaomi и испратени до кинеските сервери се тесно поврзан со специфичниот корисник и затоа, во суштина, тие не се собрани анонимно.

Во тој момент, Xiaomi даде неколку контрадикторни изјави кои не сториле ништо освен да ја влошат неговата состојба.

Прво тој тврдеше дека не ги собира приватните податоци на корисниците, а потоа тој потврди дека податоците се всушност собрани анонимно, а потоа повторно, во аглите (со видео што покажа точно што се случило со податоците на корисниците), компанијата има потврдено дека собира податоци за корисниците, но само за да се тестира компатибилноста помеѓу оперативниот систем и апликациите.

Компанијата сепак го потврди тоа информациите собрани за неговите корисници остануваат анонимни и шифрирани, дека собраните податоци се користат само за внатрешни анализи и дека собраните податоци не можат да бидат поврзани со одделни корисници.

Целата работа, сепак, беше објавена преку објава на неговиот официјален блог, каде кинеската компанија ја апострофира приказната како а.с. недоразбирање на нејзините политики за приватност од Форбс. За да демонстрира неговите причини, Xiaomi дури има објавено на парчиња код кои ја регулираат функционалноста на собирање на податоци од корисниците. Можно е да се консултирате со нив во оригиналниот пост.

Ажурирајте – ОВДЕ Е Официјална декларација на XIAOMI

„Ксиоми беше разочаран кога ја прочита неодамнешната статија од„ Форбс “. Сметаме дека тие погрешно разбрале што комунициравме во врска со принципите и политиката на приватност на податоците. Приватноста и безбедноста на нашите корисници се од најголем приоритет на Xiaomi; ние сме убедени дека строго ги следиме и целосно ги почитуваме локалните закони и регулативи. Стигнавме до Форбс да понудиме јасност за ова несреќно погрешно толкување “.

БЕЗВЕДНО Ажурирање на сегашноста за безбедност

Како и да е, во овие часови Xiaomi издава безбедносни ажурирања за своите интернет прелистувачи, знак дека компанијата променила нешто во колекцијата на кориснички податоци.

Забелешката за ажурирање наведува дека компанијата, преку ова ажурирање, автоматски нема да ги собира податоците за пребарување на корисниците, тоа патем сега ќе има вистински непознат режим на располагање кои нема да соберат ниту еден од нивните податоци (кои во теорија веќе треба да бидат активни по дифолт во режимот на инкогнито на интернет прелистувач …).

Значи, ако веќе не сте го сториле тоа, отворете ја Play Store и проверете дали има ажурирања за апликациите Xiaomi.

ИЗВОР

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!