Xiaomi, исто така, ќе има обратно полнење безжично на нивниот мобилен телефон

Xiaomi Cc9 (2)

Обратно полнење е веќе достапно на некои мобилни телефони денес Samsung Galaxy S10 или Huawei P30 Pro, на пример Оваа технологија за полнење ни овозможува да споделуваме батерии со други телефони со безжични телефони. Сега Xiaomi работеше обратно за некои од неговите мобилни телефони.

Технологијата за безжично полнење ни овозможува да наплаќаме други телефони користејќи ги нашите. Или наплаќаме други уреди што се компатибилни со безжично полнење, како што се слушалки или паметни часовници. Само поставете го телефонот напред и назад и можете да му дадете дел од батеријата на некој друг. Многу интересна технологија која е веќе вклучена некои телефони од висока класа и може наскоро да дојде во Xiaomi.

Обратно полнење безжично

Huawei беше првиот што го објави со семејството Huawei Mate 20, а потоа се приклучи и Самсунг. Сега Xiaomi веќе работи на обратно полнење безжично како што е објавено на познатиот форум за развивачи на XDA. Според „Форос“, а информации за MIUI Betas Willе ја видам оваа нова технологија наскоро. Описот на бета гарантира дека корисниците можат да ги користат своите телефони за да полнат други уреди безжично, како и другите марки на мобилни телефони.

Покрај тоа, според информациите во форумот, функционира ќе се исклучи автоматски Ако не започне за следните 90 секунди, бидејќи ова ќе спречи непотребно губење на батеријата или зголемување на температурата на телефонот Xiaomi.

Безжично полнење Xiaomi

Засега не знаеме каков телефон ќе пристигне и чекавме неколку телефони на Xiaomi за 2019 година како следен Xiaomi Mi Mix 4 кој се очекува да биде супериорен. Се надеваме дека семејството Xiaomi Redmi ја ажурира Белешката и дека има нов PocoPhone F2 но ако Xiaomi лансира безжично полнење во 2019 година, сето ова покажува дека ќе го видиме на следниот Xiaomi Mi Mix 4 Willе пристигне пред крајот на оваа година. Некои од телефоните презентирани оваа година вклучуваат безжично полнење како што е Xiaomi Mi 9, но не се опремени со обратно полнење за полнење компатибилни додатоци или слушалки.

Ние ќе ви ги кажеме сите детали откако ќе стане официјална или Xiaomi открие повеќе детали. Во иднина, оваа технологија за безжично полнење ќе ни овозможи дополнително да наплаќаме Xiaomi Mi Band модел иако засега мора да продолжиме да бидеме задоволни од кабелот за да додадеме батерија од една од најатрактивните нараквици денес.