Xiaomi подготвува четири паметни телефони со камера од 108 мегапиксели

Xiaomi menyiapkan empat smartphones dengan kamera 108 megapiksel 1

Пред неколку недели беше Samsung го најави новиот сензор ISOCELL Bright HMX, кој ви овозможува да фотографирате до 108 мегапиксели и 6K видео. Соработка со Ксиооми Ова подразбира дека кинескиот производител ќе биде првиот што ќе го инкорпорира овој сензор и денес е познато дека има четири модели на телефони за да го ослободи.

Според Развивач на XDAАктивиран е Xiaomi Поддршка за прикажување на 108 мегапикселни фотографии во апликацијата MIUI Mi Gallery. Оваа одлика е достапна само за четири модели идентификувани според нивните клучни имиња: Тукана, Драко, уми и cmi, сите телефони кои се во фаза на изработка и кои, според првиот закачувач на Xiaomi, ќе бидат продадени под марката Mi.

Неколку месеци по лансирањето Мојот микс 4Некои луѓе мислат дека ова ќе биде првиот телефон Xiaomi кој ќе ги искористи новите сензори на Samsung. Mi Mix е главниот модел каде кинескиот производител покажува технички напредок, па затоа има за цел да биде еден од четвориците што ќе ви овозможи да фотографирате со резолуција од 12.032 x 9.024 пиксели.

Колку повеќе мегапиксели, толку подобри фотографии?

Xiaomi подготвува четири паметни телефони со камера од 108 мегапиксели 2

Една од предностите на новиот сензор Samsung е големината од 1 / 1,33 инчи, што го гарантира тоа можеме да фатиме повеќе светлина, додека резолуцијата обезбедува повеќе детали и помалку бучава. Големината на овој сензор доближете го до камерите како Sony RX100 VII и можност снимање на видео на 6K на 30 fps Јас ќе го позиционирам како достапна опција за оние кои не сакаат да инвестираат во SLR со висока класа.

Засега нема детали во врска со кој модел може да го интегрира овој сензор. Исто така го шпекулираше две припаѓаат на марката Ми и две за Редми. Ако намерата на Xiaomi е да лансира телефон со 108 мегапиксели со главна камера во текот на 2019 година, Mi Mix 4 ќе биде следниот во редот на рекламите.

Како и неговиот претходник, се очекува кинескиот производител да го открие следниот терминал на високо ниво во октомври.