Xiaomi ќе ги претстави Mi 9 Pro, Mi MIX 5G и MIUI 11 на 24 септември

MobiDevices

Xiaomi има објавено неколку собирачи кои го откриваат следниот датум на презентација на компанијата. На 24 септември кинескиот производител ќе претстави неколку уреди одеднаш, вклучувајќи ги Mi 9 Pro и новиот паметен телефон Mi MIX. Двете гаџети ќе добијат поддршка од 5G.

Xiaomi Mi 9 Pro

Mi 9 Pro 5G е подобрена верзија на Mi 9. Смартфонот мора да добие три главни фотоапарати со главен сензор со Sony 48 мегапиксели IMX586, чипсет Snapdragon 855 Plus и 6/8/12 GB RAM и 128/256/512 GB RAM меморија.

Xiaomi 24 септември

Xiaomi потврди дека Mi 9 Pro 5G поддржува 45 вати технологија за брзо полнење, 30 вати безжична технологија и функции за обратно полнење преку OTG и Qi безжичните протоколи.

Нов MI MIX

Не е познато точно како ќе се вика следниот предводник на серијата MI MIX – MI MIX 4 или Alpha MIX. Смартфонот ќе добие 6,39 инчен супер AMOLED екран со минимална рамка, SoC Snapdragon 855 Plus, до 12 GB RAM и 1 TB внатрешна флеш меморија, и три главни фотоапарати (според некои извештаи, главната резолуција на сензорот ќе биде 108 мегапиксели). Идните трошоци за гаџети сè уште не се познати.

Xiaomi 24 септември

Други производи

Меѓу другите производи, се очекува најавата за ТВ линијата Mi TV Pro со резолуција од 8K, како и долгоочекуваната обвивка за брендови MIUI 11.