Xiaomi ќе го лансира Mi Charging Turbo 30W безжично полнење за Mi 9 Pro 5G

Xiaomi Akan Meluncurkan Mi Charge Turbo 30W Wireless Charging Untuk Mi 9 Pro 5G

Xiaomi објави дека претстојниот Mi 9 Pro 5G ќе добие огромна поддршка од безжично полнење од 30W преку технологијата Mi Charge Turbo. За безжичниот полнач се вели дека може да наплаќа телефон од 4.000 mAh од 0% до 50% за само 25 минути.

ОГЛАС

Xiaomi претходно откри безжичен полнач од 20W за време на лансирањето на Mi 9. Сега Xiaomi го прави чекор подалеку со варијантата 5G Pro со безжичен полнач од 30W.

Покрај тоа, Xiaomi воведува два нови безжични полначи, безжичен полнач за безжично полнење 30W и безжичен полнеж за полнење од 20W. Овој полнач за ладење на вентилаторот има воздушни канали што се удар директно во телефонот за дисипација на топлина. Во меѓувреме, полначот за паметни телефони ќе содржи калем што автоматски се следи и се усогласува со паметниот телефон.

Xiaomi ќе го лансира Mi Charge Turbo 30W безжично полнење за Mi 9 Pro 5G 1

Xiaomi исто така откри дека Mi 9 Pro 5G ќе поддржува 10W backfill. Ова значи дека кога телефонот се полни преку кабел, телефонот ќе може да се удвои како подлога за безжично полнење. Дозволува други уреди способни да се полнат безжично да ги искористат неговите карактеристики. Чудно, ако телефонот се полни безжично, тој исто така може да снабдува електрична енергија и на други телефони, иако е преку OTG кабел.

На друга нота, кинескиот производител на телефони откри дека тестира и безжичен полнач 40W, но изгледа дека нема да го видиме готовиот производ во блиска иднина. Претпоставувам дека треба само да почекаме и да видиме што има Xiaomi да понуди за претстојниот Mi 9 Pro 5G.

(Извор: Ми Блог преку Slashgear, ГСМАрена // слика: ми)