Xiaomi Mi 10 наспроти Samsung Galaxy S20 + наспроти iPhone 11 Pro наспроти OnePlus 7T, кој е најдобриот?

fbpx

Војната на смартфони е понападлива од кога и да било. Зошто Бидејќи повеќето бродови со значки денес имаат многу неверојатни карактеристики и тешко е да се знае кој е најдобар. Затоа, ние го направивме тоа споредба помеѓу Xiaomi Mi 10, Samsung Galaxy S20 +, iPhone 11 Pro и OnePlus 7T Така, можете да извлечете свои заклучоци.

За никој не е тајна дека овие се четирите најмоќни мобилни телефони во моментот. Сепак, некои имаат предности во однос на другите во одредени аспекти. Поради оваа причина, ја направивме оваа споредба што ќе ви помогне да ги исчистите сомнежите што ви се на памет.

Карактеристики на Xiaomi Mi 10, Samsung Galaxy S20 +, iPhone 11 Pro и OnePlus 7T.

Спецификација

Xiaomi Mi 10

Samsung Galaxy S20 +

iPhone 11 Pro

OnePlus 7T

Димензии и тежина 162,6 x 74,8 x 8,96 мм. 208 грама 73,7 x 161,9 x 7,8 мм. 186 грама 14,4 см x 7,14 см x 0,81 см. 188 грама 162,6 x 75,9 x 8,8 мм. 206 грама
Екран 6,67 инчи Full HD +, со панели AMOLED и 90 Hz. Поддржува HDR10 +. Заштитено со Gorilla Glass 5. 6,7 инчи Quad HD +, со 2X AMOLED панели и 120 Hz Dynamic. Поддржува HDR10 +. Заштитен со Gorilla Glass 6. 5,8 инчи Супер ретина XDR, со OLED панели и 120 Hz. Поддржува HDR10 +. Заштитен со Gorilla Glass 6. 6,67 инчи Quad HD +, со AMOLED течности и панели 90Hz. Заштитено со Gorilla Glass 5.
Процесор Qualcomm Snapdragon 865. Samsung Егзинос 990 или Snapdragon 865. A13 Bionics. Qualcomm Snapdragon 855+.
RAM меморија Од 8 LPDDR5. Од 8 GB LDPDDR5. 6 GB Од 8 GB LPDDR4X.
Складирање 128 или 256 GB UFS 3.0. 128 GB UFS 3,1. 256 GB 128 GB UFS 3.0.
Задна камера Четворка: 108 MP f / 1.69 со 7 елементи и OIS + 13 MP f / 2.2 за супер широки агли + 2 MP f / 2.4 за макро + 2 MP f / 2.4 за bokeh. Четворка: Широк агол од 12 MP f / 2.2 + 12 MP f / 1,8 + 64 MP f / 2.0 за телефото + објектив за длабочина (DepofVision) (сензор ToF). Тројно: 12 MP f / 2.4 ултра широк агол + 12 MP f / 1,8 широк агол + 12 MP (телефо) со f / 2. Тројно: 48 MP со f / 1.6 + 8 MP f / 2.4, телефото + 16 MP f / 2.2 ултрааголен со агол од 117 °.
Предна камера 20 MP f / 2.0 10 пратеници ѓ / 2.2. 12 пратеници ѓ / 2.2. Pop-up 16 MP f / 2.0.
Поврзаност Двоен опсег WiFi 6, 5G, Bluetooth 5.1, NFC, двоен GPS, USB-C и читач на отпечатоци од екранот на екранот. Има и стерео звучници. Двоен опсег WiFi 6, Bluetooth 5.0, GPS, Galileo, Glonass, BeiDou, USB C, ANT + и NFC. Со стерео звучници и читач на отпечатоци од екранот. 4G, двоен опсег WiFi 6, Bluetooth 5.0, GPS / GNSS, NFC и Face ID. Двојна опсег AC WiFi, Dual SIM 4G, GPS + GLONASS, BeiDou, Galileo, Bluetooth 5.0, NFC, GPS, LED notifications, USB-C, читач за отпечатоци од прстите на екранот и отклучување на лице.
Батерија 4780 mAh Со брзо полнење од 30W, безжично полнење од 30 W и безжично полнење од 10 W, назад. 4500 mAh со брзо полнење 25W што е компатибилно со брзо полнење 2.0 и безжично брзо полнење. Може да наплаќа други мобилни телефони. 3200 mAh со брзо полнење 18W. 4085 mAh со брзо полнење од 30W.
Операционен систем МИУИ 11 со Android 10. OneUI се заснова на Android 10. iOS 13. Кислороден оперативен систем со Android 10.
Цена Од 526 €. Од 1099 € Од 1159 €. Од 759 €.
Купете го овде

Дали некогаш сте забележале Четирите мобилни телефони се многу силни. Сепак, ако ги погледнете спецификациите, ќе видите дека меѓу нив има разлики, така што подолу ќе ви кажеме кој е најмоќен од сите.

Секое од овие животни го нуди најдоброто од најдобрите. Зборуваме за четири мобилни телефони со висока моќност кои се многу моќни и можат да се користат со сите типови апликации или игри.

Екранот Samsung Galaxy S20 + е најдобар на пазарот денес

И покрај тоа што OnePlus 7T, Xiaomi Mi 10 и Galaxy S20 + имаат екрани со иста големина, изгледа дека Samsungверот на Samsung е најдобриот. Експертите покажуваат дека има подобра боја, осветленост и контраст.

Сепак, дека од Xiaomi Mi 10 е исто така многу добро. Затоа, мора да почекаме да видиме што велат експертите на Display Mate за да откриеме која од двете е посилна. Единствено што е сигурно е дека и двајцата се совршени за гледање на серијата Netflix или оштетување на вашите омилени игри.

Xiaomi Mi 10 има високо квалитетен дел за фотографирање

Користејќи Xiaomi Mi 10

Mi 10, меѓу другите, се издвојува за квалитетот на камерата. Xверот Xiaomi има главен леќа со 108 пратеници, 13 пратеник за супер широк агол, 2 пратеник за макро и 2 пратеник за bokeh. Да, Galaxy S20 + има камера која е доста моќна, помалку од 108 MP што има главна леќа од Xiaomi Mi 10.

Од друга страна, мора да ја истакнеме камерата iPhone 11 Pro. Иако има само три леќи од по 12 MP, овој телефон е во состојба да направи неколку неверојатни фотографии.

И од сите мобилни телефони во оваа споредба, може да се каже тоа OnePlus 7T е оној што има наједноставна секција за фотографирање. Сепак, сигурни сме дека OnePlus 8, кој ќе пристигне во 2020 година, ќе има камера што е помоќна од својот претходник.

Mi 10 и S20 + нудат луксузни перформанси

Samsung силно се погоди со својот нов брод. Зборуваме за првиот high-end на годината, така што неговите карактеристики се најдобри на пазарот во скоро сите аспекти. Сепак, Xiaomi Mi 10 го има истиот процесор за да може да понуди исти, па дури и подобри перформанси.

Qualcomm Snapdragon 865 е најдобар од сегашниот опсег и нема конкуренција. Без сомнение, ова е главната причина зошто двата предводници нудат луксузни перформанси.Samsung Galaxy S20 Plus

Око iPhone 11 Pro и OnePlus 7T нудат одлични перформанси. Процесорот Bionic A13 со оперативен систем како iOS 13 го прави iPhone 11 Pro многу брз.

OnePlus 7T, кој не го користи најмоќниот процесор во моментот, исто така може да понуди добро искуство на кој било корисник. Освен што е една од најевтините во оваа споредба, овој бренд обезбедува неколку години ажурирање за овој уред.

Па, кој е најдобар?

Како што можете да видите, секој мобилен телефон што го споредуваме го има она што е потребно за да ги изврши сите задачи што ми доаѓаат на ум. Сепак, Samsung Galaxy S20 + е најистакнат на оваа листа. Неговиот голем екран и луксузните перформанси го прават најдобриот предводник што сега може да го купите.

Се разбира, потребно е да се истакне тоа Xiaomi Mi 10 чини скоро половина од Galaxy S20 + и ја нуди истата практична. Исто така, сето тоа зависи од вас и вашите потреби како корисник.

И ти Кој од овие телефони ви се допаѓа?