Xiaomi Mi 9 Lite пристигнува во Шпанија: официјална цена и достапност

Xiaomi Mi 9 Lite tiba di Spanyol: harga dan ketersediaan resmi

Истата недела, Xiaomi нè изненади со тоа што објави нов член (уште еден) од семејството Mi 9, но овој пат, со презиме Лајт. Xiaomi Mi 9 Lite пристигна да го замени Mi 8 Lite и успеа подобрена во скоро сите делови за неговиот претходник.

Ова е меѓународна верзија на Xiaomi CC9 која компанијата ја претстави во Кина кон крајот на јули и, според тоа, ја дели со сите свои придобивки, вклучително и задна камера три, AMOLED екран со 6,39 инчи и батерија од 4,030 mAh со брзо полнење од 18W. Сега, конечно, е објавена една од варијантите.

Лист со податоци за Xiaomi Mi 9 Lite

Xiaomi Mi 9 Lite

Екран

Процесор

Верзија

Задна камера

Предна камера

Софтвер

Димензии и тежина

Батерија

Поврзаност

Другите

Цена

6,39 инчи АМОЛЕД
Однос 19,5: 9
FullHD + (2.340 x 1.080 пиксели)

Snapdragon 710

6 GB + 64 GB / 6GB + 128 GB

48 MP (1,2 “) Супер пиксел
8 MP Ултра широк агол 118º (f / 2.2)
Длабочина од 2 пратеници

32 MP Супер пиксел (f / 2.0)

Пита со Android 9
МИУИ 10.3.1

156,8 x 74,5 x 8,67 мм
179 грама

4.030 mAh со брзо полнење 18 W

Двојна 4G, Bluetooth 5.0, NFC, двојна СИМ

Читач за отпечатоци на екранот, препознавање лице, 3,5 милиметарски приклучок, звук со висока резолуција

6 GB / 64 GB: 319 евра 6 GB / 128 GB: 349 евра

Подобрен екран, процесор, камера, батерија …

Xiaomi Mi 9 Lite 04

Xiaomi Mi 9 Lite нуди добра финиш и стаклена конструкција, со заоблени агли и заоблени грбови на страната. Пред, има 6,39 инчен AMOLED панел со FullHD + резолуција, крива во пад во форма и читач на отпечатоци, интегрирани под панелот.

На задниот дел, имаме една од новите работи: Логото на Xiaomi интегрира разнобојни LED светлаЗначи, покрај тоа што дејствува како ЛЕР за известување, тој исто така емитира светлосни ефекти во зависност од она што го правиме со мобилниот телефон.

Xiaomi Mi 9 Lite 02

Зад тоа, тоа е местото каде што имавме и три вертикално усогласени фотоапарати и се состоеше од а 48 мегапиксели сензор за Sony, 8 мегапиксели со широк агол (118 степени) и 2 мегапиксели за длабоко читање. Предната камера, пак, има сензор од 32 мегапиксели.

Како мозок, возите а Snapdragon 710 процесор заедно со 6 GB RAM меморија и две опции за внатрешно складирање (64 и 128 GB). Што се однесува до оперативниот систем, Xiaomi Mi 9 Lite доаѓа со MIUI во верзија 10.3 на Android 9 Pie. Најважната карактеристика е опремена со батерија од 4,030 mAh со брзо полнење од 18W, приклучок за слушалки и порт NFC.

Цена и достапност на Xiaomi Mi 9 Lite

Xiaomi Mi 9 Lite 03

Нови членови на семејството Ми 9 пристигнаа во три различни бои, бисер бела, аурора оникс сина и црна, и во две конфигурации во зависност од внатрешното складирање: 64 и 128 GB, во двата случаи, со 6 GB RAM меморија.

  • Верзијата од 64 GB сега е достапна во онлајн продавници за брендови и во Mi Store на a цена од 319 евра, дури и ако брзате, можете да го купите за неколку часа на 299 €, односно со попуст од 20 евра. Во следните неколку дена, ќе стигне до вообичаените дистрибутери.

  • Моделот 128 GB ќе излезе во продажба во октомври за 349 евра, и во онлајн продавници и физички брендови, како и во оператори (Мовистар и Јогиго, во моментов).

Дополнителни информации | Ксиооми

Споделете Xiaomi Mi 9 Lite пристигнува во Шпанија: официјална цена и достапност