Xiaomi Mi 9 Pro 5G, прва брзина

Xiaomi Mi 9 Pro 5G, kecepatan pertama

Непосредно пред презентацијата Мимикс Алфа, на истиот настан, кинеската куќа претстави и нова Xiaomi Mi 9 Pro 5G, повторно претставник на семејството Ми 9.

Xiaomi Mi 9 Pro 5G, врвни спецификации

Ако од естетска гледна точка, Xiaomi Mi 9 Pro 5G не се разликува од другите семејства Mi9, техничкиот лист за податоци е типичен за најновите врвни производи на пазарот. Всушност, пронајдовме процесор Snapdragon 855+, со специфичен систем за ладење што овозможи да се намали температурата на процесорот до 10 степени. Одлични вести исто така и за батеријата и системот за полнење од 4000 mAh; Xiaomi Mi 9 Pro 5G поддржува безжично полнење до 30 вати, што ви овозможува да добиете комплетно полнење за 70 минути, полнење на кабел до 40 вати, што ви овозможува да го полните паметниот телефон за нешто повеќе од 45 минути. Не пропуштајте го полнењето од 10 Watt за да ги “снабдуваат” другите уреди безжично.

Xiaomi Mi 9 Pro 5G

Секторот за фотографија е ист како и Xiaomi Mi 9, со три камери на секои 48, 16 и 12 Mpx и 20 Mpx предна камера.

Целосниот технички лист гласи:

 • изложба: AMOLED 6,39 ”, FHD +
 • процесорот: Snapdragon 855+
 • Графичка карта: Адрено 640
 • RAM меморија: 8/12 GB
 • меморија: 128/256/512 GB
 • Место на фотографија: Трокреветна задна камера, 48 + 16 + 12 Mpx, предна камера 20 Mpx
 • поврзаност: NFC, USB приклучок “C”,
 • батерија: 4,000 mAh, брзо полнење до 40W преку кабел, безжичен до 30W и безжичен обратна до 10W
 • ОС: Android Pie 9.0, MIUI 11

Xiaomi Mi 9 Pro 5G ќе биде лансиран во Кина во четири верзии:

 • 8/128 GB: околу 470 €
 • 8/256 GB: околу 490 €
 • 12/256 GB: околу 525 €
 • 12/512 GB: околу 550 €

Нема потреба да се покаже дека во Италија цените дефинитивно ќе бидат повисоки.