Xiaomi Mi 9 Pro 5G, сите информации и карактеристики

Xiaomi Mi 9 Pro 5G, semua informasi dan fitur 1

Xiaomi продолжува со своите поројни терминали под линијата Mi 9, конечно претставувајќи понапредна верзија од нејзината референца во 2019 година. Ова е Mi 9 Pro 5G, што е втор терминал со оваа софистицирана поврзаност, и исто така некои интересни подобрувања.

Ова е терминал што одговара на референтниот дизајн Mi 9, но го прави тоа со голем број подобрувања што скоро треба да се истакнат на крајот на годината. Меѓу нив е како вашата батерија

Xiaomi Mi 9 Pro 5G, нешто повеќе Pro од само 5G

Тој Xiaomi Mi 9 Pro 5G доаѓа со презимето „Pro“, заедно со 5G во референтната верзија, во обид да ги искористи најпребирливите корисници во последниот квартал од оваа година. Ова е оправдано со подобрениот процесор, Snapdragon 855+ го лансираше ова лето.

Xiaomi Mi Pro 5G бела боја

Ксиооми

Придружено со количина не помалку од 12 GB RAM меморија, која иако се чини дека се приближува на вишок е уште еден начин да се оправда да имате сè што ви треба. Додава и до 512 GB внатрешна меморија.

Што се однесува до батеријата, Xiaomi овој пат вклучува 4.000 mAh ќелија, овој пат, со експанзибилна 3.300 mAh што пристигнува со Mi 9. Ова ќе се полни побрзо, затоа што го вклучува штотуку претставениот систем на полнење, од 40 W преку кабел, кој исто така наплаќа безжичен до 30 W. Ова ќе му овозможи на Mi 9 Pro 5G да вчита 50% од својот капацитет за 25 минути, и 100% за само еден час.

Покрај тоа, присутен е и Xiaomi Mi 9 Pro 5G обратно полнење безжично, што ви овозможува да користите безжичен систем за полнење за да наполните други уреди. Овој капацитет достигнува до 10 W, што е во споредба со 5 W од Huawei P30 Pro, но не до 10 W од Mate 30 Pro неодамна.

Xiaomi Mi 9 Pro 5G Black

Ксиооми

Xiaomi се споредува со брзината на поврзување. Тие тврдат дека Mi 9 Pro 5G може да се преземе до 10 пати побрзо од Mi 9 достапниот досега. Тие тврдат дека ја достигнале брзината на преземање на седумте антени од 2.02 GB во лабораторијата, што се одржувало Преземете 1.78 Gbps во вистинско опкружување.

Xiaomi Mi 9 Xiaomi Mi 9 Pro 5G
Екран 6,4 “, OLED, FullHD + (1080p) 6,4 “, OLED, FullHD + (1080p)
Дебелина 7,6 мм 8,5 мм
Тежина 176 грама 196 грама
Процесор Snapdragon 855, 7nm Snapdragon 855+, 7nm
RAM меморија 6 GB 8, 12 GB
Меморија 64, 128 GB, без microSD 128, 256, 512 GB, без microSD
Главна соба 48 MP, f / 1,8, 2x 2x MP f / 2.2 зум и 16 MP агол / агол 48 MP, f / 1,8, 2x 2x MP f / 2.2 зум и 16 MP агол / агол
Предна камера 20 MP f / 2.0 20 MP f / 2.0
Батерија 3.300 mAh, брзо полнење од 27W, безжично полнење од 20W 4.000 mAh, брзо полнење 40W, безжично полнење 30W
Отпорност
Биометрија Сензор за отпечатоци под екранот, оптички Сензор за отпечатоци под екранот, оптички
Поврзаност 4G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, USB C, без дигалки, GPS, Glonass, Galileo, Beidou 5G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, USB C, без дигалки, GPS, Glonass, Galileo, Beidou
Систем Пита со Android 9 Пита со Android 9
Лансира Март 2019 година Ќе биде потврдено
Официјална цена 449, 499 евра Од 470 евра за промена

Постојат неколку дополнителни детали што ги разработи Xiaomi, вклучувајќи го и звукот и вибрациите на моторот. За обајцата, тој тврди дека посветил повеќе простор од порано и исто така е многу добро позициониран во однос на остатокот од терминалот за Android.

Сите овие подобрувања не доаѓаат „слободни“ во однос на просторот и тежината, така што Mi 9 Pro 5G доаѓа со дополнителна дебелина од околу еден милиметар. Светлото чувство обезбедено од Mi 9 исто така ќе исчезне на патот, со 20 грама дополнителна тежина.

Со МИУИ 11

Презентацијата на Mi 9 Pro 5G му помогна на Xiaomi да го открие најновиот повторување на слојот за прилагодување што се однесува на Android. Ова е MIUI 11, и пристигнува со неоспорна потреба во моментот да примени темн режим во подлабок и подлабок систем.

Xiaomi рече дека, слично на Huawei со ЕМУИ 10, има работено на подобрување на читливоста на карактерот и други детали кои го зголемуваат контрастот на содржината. Слично како Samsung со One UI, Xiaomi го чисти интерфејсот од „непотребни“ елементи за да овозможи поголема јасност во неговата употреба.

Xiaomi Mi 9 Pro 5G, достапност и цена

Xiaomi Mi 9 Pro 5G е претставен на специјален настан во Кина, така што нема официјален датум на пристигнување на други пазари. Willе биде достапен во сега класичниот титаниум Црно-бел тон што го нарекуваат „Сон бел“.

Потврдените цени за Кина се следниве, и тие остануваат во вообичаениот низок опсег на Xiaomi:

  • Xiaomi Mi 9 Pro 5G, 8/128 GB: 3.699 јуани или приближно време 470 евра, 520 долари за промена
  • Xiaomi Mi 9 Pro 5G, 8/256 GB: 3.799 јуани или приод 490 евра, 535 долари за промена
  • Xiaomi Mi 9 Pro 5G, 12/256 GB: 4.099 јуани или приближно време 520 €, 575 долари за промена
  • Xiaomi Mi 9 Pro 5G, 12/512 GB: 4.299 јуани или приближно време 550 €, 605 $ за промена