Xiaomi Mi 9T Pro, анализа: мислења и одлики

Xiaomi Mi 9T Pro, analisis: pendapat dan fitur 1

Mi 9T Pro, малку повеќе од Mi 9T

Како што реков, помеѓу Mi 9T и Mi 9T Pro тешко дека наоѓаме никаква разлика. Од најновиот дел од семејството Mi 9, го добивме дизајнот нешто потешко, да, но со капацитет на батерија да се прилагоди прилично фер автономија во референтниот модел. Во врска со Pocophone F1, можете да видите материјал за скокање – Mi 9T пристигна во метал и стакло – иако се одржуваше овој релативно агресивен дизајн, кој во оваа црна верзија со црвеникав акцент го потсети терминалот на неговите карактеристики на тежината.

Тој рече збогум изрез пред минатите генерации, со а моторизирана предна камера што ги одобрува сите екрани што се толку впечатливи што многу производители ги бараат. Како еден од ретките Xiaomi со овој вид систем – кој не е мал број – градите на Mi 9T дури додаваат светла.

Xiaomi Mi 9 Mi 9 SE Mi 9T Mi 9T Pro
Екран 6,4 “, OLED, FullHD + (1080p) 6.0 “, OLED, FullHD + (1080p) 6,4 “, OLED, FullHD + (1080p) 6,4 “, OLED, FullHD + (1080p)
Големина 75 x 157 мм 70 x 147 мм 74 x 156 мм 74 x 156 мм
Дебелина 7,6 мм 7,5 мм 8,8 мм 8,8 мм
Тежина 176 грама 155 грама 191 грама 191 грама
Процесор Snapdragon 855, 7nm Snapdragon 712, 10nm Snapdragon 730, 8nm Snapdragon 855, 7nm
RAM меморија 6 GB 6 GB 6 GB 6 GB
Меморија 64, 128 GB, без microSD 64, 128 GB, без microSD 64, 128 GB, без microSD 64, 128 GB, без microSD
Главна соба 48 MP, f / 1,8, 2x 2x MP f / 2.2 зум и 16 MP агол / агол 48 MP f / 1.8, 2x 8 MP f / 2,4 зум и 13 MP f / 2,4 агол 48 MP f / 1.8, 2x 8 MP f / 2,4 зум и 13 MP f / 2,4 агол 48 MP f / 1.8, 2x 8 MP f / 2,4 зум и 13 MP f / 2,4 агол
Предна камера 20 MP f / 2.0 20 MP f / 2.0 20 MP f / 2.0, моторизиран 20 MP f / 2.0, моторизиран
Батерија 3.300, брзо полнење 27W, безжично полнење 20W 3070, брзо полнење 18W 4.000, брзо полнење од 18W 4.000 27W брзо полнење
Отпорност Не Не Не Не
Биометрија Сензор за отпечатоци под екранот, оптички Сензор за отпечатоци под екранот, оптички Сензор за отпечатоци под екранот, оптички Сензор за отпечатоци под екранот, оптички
Поврзаност 4G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, USB C, без дигалки, GPS, Glonass, Galileo, Beidou 4G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, USB C, без дигалки, GPS, Glonass, Galileo, Beidou 4G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, USB C, приклучок, GPS, Glonass, Galileo, Beidou 4G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, USB C, приклучок, GPS, Glonass, Galileo, Beidou
Систем Пита со Android 9 Пита со Android 9 Пита со Android 9 Пита со Android 9
Лансира Март 2019 година Април 2018 година Јуни 2019 година 20 август 2019 година
Официјална цена 449, 499 евра 349, 399 евра 329, 369 евра 399, 449 евра

Екранот останува непроменет, запален на 6,4 инчи и FullHD + кој има карактеристики осветленост до 600 гниди Максимална во автоматски режим. Ова е панел со повеќе од пристоен квалитет за овој опсег на цени. Во овој случај, значително се зголеми против ѓонот паметен телефон Малку, наместо подобар материјал, екраните сега се OLED и сите предни екрани.

Про процесор

Лого и камера на Xiaomi Mi 9T Pro

Оваа верзија го остава Snapdragon 730 од Mi 9T за Snapdragon 855. Иако ова не е најновиот Snapdragon 855+ и е заслепен за крајот на годината, ние сме во паметен телефон која започнува од 399 евра и ја има истата работа СОЦ тоа е Galaxy Note 10+ во својата верзија за САД и Кина. Тоа многумина велат, иако цената што ја донесе Поцо не се повторува.

Дали е тоа доволно за да се оправда зголемувањето на цените? Зависи од. Севкупно, Snapdragon 730 е многу добар чип за добра количина на употреба, но Snapdragon 855 ќе го обезбеди тоа дополнителни поени за брзина, особено во делот за игри. Како што можеме да видиме, во генеричката обработка разликата не е премногу, иако во графичкиот процесор се соочуваме со зголемување веднаш.

На пример, во играта до славните ЈАВНО откривме дека можеме да го прилагодиме со најдобар квалитет на графички достапен – HDR графика, екстремни стапки на рамки, антиализатор а сенките се активираат – без навистина да се обрне внимание на никаков компромис. Xiaomi е исто така вклучен во Mi 9T Pro како топлински мијалник кој, и покрај тоа што е забележан во релативно брзо зголемување на температурата, неговите перформанси остануваат непроменети.

Деталот што треба да се спомене е чувствителноста на екранот, кој иако е многу убав пред да се допре – панелот е многу близу до стаклото, давајќи подлабоко чувство – Контролата на гестот со повеќе допири не успева лесно. Не ретко кога правите гест на нотка за да зумирате или ротирате контролниот елемент скокајќи во воздухот.

Beе бидат примени дополнителни перформанси, особено во делот за графики

Како и обично во Xiaomi, тие се паметни телефони Тие не доаѓаат со прекумерна меморија. 6 и 64 GB – повторно UFS 2.1 – се повторуваат овде како почетна опција, бидејќи веќе во референтниот терминал за 2019 година, Ми 9 да се исуши. Во врска со ова, како што споменав, навистина видовме големо зголемување на автономијата, благодарение на батеријата сега е поголема за 20% и нема да истечеме за еден ден.

Друга нова работа што ја најдовме беше поддршка за носивост 50% побрзо, од 27 W во однос на 18 W што го најдовме на Mi 9T, но за тоа моравме да земеме независен полнач – иако во моментов не е достапен преку својата веб-страница. Ова е исто како и стандардот Mi 9 кој, за разлика од Mi 9T Pro, овозможува безжично полнење.

Спомете за сензор за отпечатоци на екранот тоа, иако мојот партнер Луис го критикуваше Mi 9T дека сè уште нема брзина во споредба со традиционалниот систем, во овој Про забележав релативно брзо. Ова може да се должи на фактот дека обработката е направена на главниот процесор, и благодарение на дополнителната моќност на Snapdragon 855, овде е поагилна.

Што се однесува до софтверот, Mi 9T Pro доаѓа со истиот MIUI 10 на Android 9 Pie, најновата верзија и во двата случаи, со најнови достапни функции. Но, не е сè доброXiaomi продолжува да инсистира да вклучува апликации од трети страни, како што се Amazon, Facebook или Aliexpress – отстранлив – како додаток имаат услуги кои не се малку и кои имаат голем притисок на корисниците. Вашата продавница за апликации продолжува да испраќа реклами, како и предупредувања за “несакана датотека” и други такви опции.

Темен режим на Xiaomi Mi 9T Pro

Покрај тоа, искуството со МИУИ во моментот е доста добро, како релативно комплетен слој и се претоварува слабо на визуелно ниво – иако со голем број на добри опции, можеби премногу, меѓу кои може да се изгубиме. По падот со Mi A3, ако ги бараме ниските цени на Xiaomi, мора да поминеме преку сопствено прилагодување. За некое време, ова вклучува темниот режим, што оттогаш не се врти премногу Непрочитани нејасни известувања за текст.

Иста камера, проширување на вести

Камерата на Xiaomi Mi 9T Pro

На Mi 9T најдовме комплетен систем на фотоапарати, според сегашните стандарди. Неговата изведба нема да биде најдобра на пазарот, особено во некои делови и во обработката, но ќе биде погодна како економичен и разноврсен телефон. Сензорите се следни

  • Главната камера е 48 MP и отворање f / 1.8. Која произведува 12 MP фаќање преку бинарни пиксели или поголема ако го избереме режимот за целосна резолуција.

  • Широк агол од 13 MP, што ви овозможува да го присилите аголот кон повеќе пејзажи, архитектура или само да споделите што работите сега.

  • Телефото 2x 8 MP, што добива чудни кратења во сцените со добро осветлување.

Во принцип, бидејќи ова е ист систем, можеме да ги видиме добиените резултати со Mi 9T. Дури и така, ние ве оставаме со неколку слики од екранот на Mi 9T Pro во различни аспекти.

IMG_20190818_152327.jpg

Широк агол

IMG_20190818_152331.jpg

Стандард

IMG_20190818_152337.jpg

2x зум

IMG_20190819_205856.jpg

Широк агол

IMG_20190819_205908.jpg

Стандард

IMG_20190819_205917.jpg

2x зум

IMG_20190819_212253.jpg

Автоматско

IMG_20190819_212302night.jpg

Ноќен режим

Најдовме подобри резултати со добро осветлување, режим на портрет со високо квалитетни намалувања и слаба изведба на светло што овозможи да се користи камерата. Дури и да е така, начини како што е ноќта сè уште имаат многу прекумерна обработка, што уништува каква било врска со реалноста, и откриваме прилично ограничен динамичен опсег во три сензори, така што HDR во автомобилот е повеќе од препорачан.

Можете да ги најдете сите овие и повеќе слики на нивната оригинална резолуција во овој албум или со кликнување на неа.

За среќа, ние исто така може да се обидеме да инсталираме камера на Google Pixel или GCam за да ги исцедиме овие типови ситуации со најдобра достапна обработка.

Конечно, спомнувањето на модулите е брзо моторизирана предна камера, што го намалува просторот за сензори и ја намалува резолуцијата и потенцијалните перформанси за да се елиминираат малите изрез. Ова е особено важно при фаќањето нарцистички со исклучителен контраст на светлина, каде што гледаме запаливи области заради неговиот понизок динамичен опсег. Остатокот од ефектот е поограничен на оваа марка, бидејќи Xiaomi не го заштитува терминалот од вода и прашина.

Моторизирана предна камера на Xiaomi Mi 9T Pro