Xiaomi Mi 9T Pro или Xiaomi Mi Note 10 која да се даде на Денот на в Valentубените?

Mi 9t Pro Vs Mi Note 10

Ако планирате да обезбедите мобилни телефони со висока цена за Денот на вineубените, но за ограничена цена, Телефоните Xiaomi се добар избор. Покрај тоа, до 16 февруари можете да уживате во промоциите на ЕЛ ФЛЕЧАЗО од Хаус Хаус со големи попусти. Тој Xiaomi Mi Note 10 Ова е последниот терминал на високо ниво на компанијата што неодамна беше претставен дека денес ќе ги споредиме неговите карактеристики со карактеристиките Xiaomi Mi 9T Pro, најмоќниот терминал Xiaomi во 2019 година.

Дизајн и екран

Xiaomi Mi Note 10 има екран што достигнува 6,47 инчи со резолуција FullHD + и тип на панел AMOLED. Mi 9T Pro има екран кој е нешто помал 6,39 инчи, споделете ја технологијата AMOLED и резолуцијата FullHD +. Покрај тоа, двајцата имаат читачи на отпечатоци од прстите на екранот. Главната разлика лежи во предната камера, бидејќи Mi Note 10 се наоѓа на тип на капка, додека е на Mi 9T Pro е сместени во уредот активирајте како перископ.

Xiaomi Mi 9T

Хардвер

Во делот за хардвер ако видиме доволно голема разлика помеѓу двете. Од една страна, MI 9T Pro го има најдобриот Android процесор минатата година, т.е. Qualcomm Snapdragon 855додека Mi Note 10 пристигна со него Qualcomm Snapdragon 730G оптимизиран за употреба во видео игри, но сè уште е малку зад Snapdragon 855. Двата терминали се со конфигурации 6 GB RAM и 128 GB Внатрешна меморија

Xiaomi Mi 9t

Камера

Во делот за фотографија, ова е местото каде што можеме да видиме повеќе разлики помеѓу двата уреди. Од една страна, Xiaomi Mi 9T Pro го има трокреветна камера, формирана од главниот сензор 48 мегапиксели, веднаш до сензорот за широк агол 13 мегапиксели и телефото леќи од 8 мегапиксели. Од своја страна, Mi Xiaomi Note 10 има пет задни камери, со главниот сензор 108 мегапиксели, придружено со широк агол 20 мегапиксели, две телефото леќи 12 и 5 мегапиксели, и макро сензори 2 мегапиксели. Камерата за селфи е 32 мегапиксели за Mi Note 10 и 20 мегапиксели за Mi 9T Pro.

Xiaomi Mi Note 10

Автономија и поврзаност

Во делот за автономија, Xiaomi Mi 9T Pro има батерија која достигнува 4.000 mAh компатибилен со брзо полнење 27W. Од своја страна Xiaomi Mi Note 10 има батерија 5260 mAh компатибилен со брзо полнење 30W Двата уреди имаат големи батерии, но повторно Mi Note 10 победи со скоро невидлив капацитет и тоа осигурува дека сме практично два дена на употреба.

Во однос на поврзаноста, и двете се многу добро опремени затоа што во двата случаи може да се најдат со USB Type-C, WiFi ac, Bluetooth 5.0 со A2DP, Dual SIM, NFC чип и 3,5 mm влез за слушалки.

Батерија Xiaomi Mi Note 10

Заклучок

И Xiaomi Mi 9T Pro и Xiaomi Mi Note 10 се два спектакуларни терминали, затоа мора да бидеме јасни дека пребаруваме при изборот на еден или на друг. Ако сакаме најдобар сет на фотоапарати и најдобра батерија изборот за Mi Note 10 е јасен, сепак, ако сакаме дизајн на цел екран скокачка камера и ние сакаме да ја користиме за да играме графички задник Xiaomi Mi 9T Pro останува спектакуларна опција во однос на цената.

Купете Xiaomi Mi 9T Pro

Купете Xiaomi Mi Note 10