Xiaomi Mi A3: цена и датум на издавање во Русија

Xiaomi Mi A3: цена и датум на издавање во Русија

Xiaomi денес во Русија воведе нов паметен телефон во рамките на програмата Android One – Mi A3, која е меѓународна верзија на Xiaomi CC9e China.

Датум на започнување и цена

Xiaomi Mi A3 со 4 GB RAM и 64 GB ROM вреди 16 990 рубли, а со 4 GB и 128 GB – 18 990 рубли. Продажбата ќе започне на 16 август во официјалната продавница на Mi Store и на малопродажните партнери. Покрај тоа, на 9 август, во официјалната онлајн продавница Mi.com и на AliExpress Tmall, нови производи може да се купат по промотивна цена од 13.990 рубли.

Екран

Xiaomi Mi A3 прифаќа OLED екран со 6,088 инчи со резолуција од 1520 × 720 пиксели, Gorilla Glass 5 заштитно стакло и интегриран скенер за отпечатоци.

Основен хардвер

Xiaomi Mi A3 е изграден на Qualcomm Snapdragon 665-окте-чипсет со максимална фреквенција од 2,0 GHz, 4 GB RAM и 64 или 128 GB ROM со можност за проширување на microSD картички, за разлика од CC9e. Батеријата од 4030 mAh има поддршка за брзо полнење на 18 вати.

Камера

Способноста за фотографија е претставена од три главни фотоапарати од главниот 48-мегапикселен модул со решетка Ф / 1,79, модул со широк агол од 8 мегапиксели со агол на гледање од 118 ° и модул за анализирање на длабочината на сцената на 2 мегапиксели. Предната камера има резолуција од 32 мегапиксели.