Xiaomi Mi Charge Turbo 30W безжично полнење е откриено за Mi 9 Pro 5G

Xiaomi Mi Charge Pengisian nirkabel Turbo 30W diungkapkan untuk Mi 9 Pro 5G

Xiaomi најави нови стандарди и стандарди за безжично полнење.

Кинеските компании подготвуваат нов паметен телефон Mi 9 Pro 5G, а за да ви помогнат да пумпате, објави Mi Charge Turbo, кој може да понуди до 30W на компатибилни уреди. Сепак, досега, компатибилен е само Mi 9 Pro 5G. Pro е исто така способен за обратно полнење од 10W безжично.

  • Кој 5G телефон е лансиран или ќе дојде во 2019 година?

Запомнете, оригиналното Mi 9 поддржува само 20W безжично полнење, кое, до неговото Pro близнак, беше најбрзо на пазарот.

Откриено е безжичното полнење Xiaomi Mi Charge 30W Turbo за Mi 9 Pro 5G 1

Заедно со објавувањето на новиот стандард, Xiaomi воведе безжичен држач за полнење за да го поддржи. Може да наполни батерија Mi 9 Pro 5G 4,000 mAh од 0 до 50 проценти за помалку од 30 минути, пренесува Xiaomi.

Новиот штанд за полнење од 30W исто така, активно се лади, благодарение на вентилаторот што „дува директно во телефонот“. Еве како го опиша Xiaomi:

“Безжични полначи со безбеден погон од 30W поддржуваат ергономски дизајн, овозможувајќи оптимално прикажување и ракување при полнење безжично. Исто така, тој има и вертикален дизајн на воздушен канал кој им овозможува на воздушните места да пукаат директно во телефонот за да ги намалат опструкциите, да ја зголемат дисипацијата на топлината и намалете ја заробената прашина на дишните патишта “.

Информациите за цени и датумот на објавување на штандот не се објавени. Xiaomi исто така призна дека има тестирано „Xiaomi 40W високо-ефикасна технологија за полнење на безжичен блиц“, но повторно, одби да даде дополнителни детали.