Xiaomi Mi Mix 3 5G преглед

Xiaomi Mi Mix 3 5G ulasan

Наспроти натпреварот со три фотоапарати, Xiaomi Mi Mix 3 5G е фиксиран со аранжман со двојна камера слична на iPhone. Главната камера е 12MP, f / 1.8 snapper натоварен со OIS. Секундарната телефото камера произведува 2x зум и резолуција од 12 MP.

Под големо осветлување, тој фотографира одлични фотографии, дури и ако немате најстабилна рака. Контрастот е неверојатен, деталите се силни, а обработката не изгледа премногу подготвена за Instagram. Бидете сигурни дека ќе го овозможите Auto HDR ако земете Mi Mix 3 5G и не е активен по дифолт, бидејќи ова ја подобрува позадината на преден план и добива детали за добро разнесените услови.

Снимањето со слаба осветленост е исто така многу импресивно, со автоматски режим и долг режим на ноќно изложување што камерата е во состојба да се справи со сите освен најтемните сцени како што се полици.

Фотографиите направени во режимот на портрет користат телефото-камера Mi Mix 5G, затоа ве принудуваат да зумирате како Pixel 3A, но тоа не е лошо во добро осветлување, имитирајќи го опсегот на фокусот на леќата на портретот. Исто така, може да добие точна заматеност во позадината кога фотографирате луѓе, иако е малку поизложена и промашена при фотографирање на случајни предмети.

На хартија, снимањето на видео е многу добро, достигнувајќи до 4K 60fps. Ако го држите, стабилизацијата на сликата надминува 1080p и ова покажува. Како правило на палецот со Mi Mix 3 5G, според тоа: 4К-снимките се резервирани за добри раце, добро осветлување и статив, снимањето од 1080p треба да биде ваш избор за снимање на видео општа употреба додека сте во движење. Што се однесува до ноќното видео, никогаш не било навистина одличен паметен телефон, а Mi Mix 3 5G не е исклучок.

Xiaomi Mi Mix 3 5G има и две предни камери. Има главен сензор со 24 мегапиксели и секундарна камера од 2MP која се користи за замаглување на позадината на снимањето.

Што се однесува до квалитетот, тоа е позната приказна – одлична светлина, неверојатни фотографии. Дури и при пристојно светло, Mi Mix 5G е во просек во најголем дел, а при слаба светлина, предниот екран свети светло за да се удвои како селфи блиц. Се бореше во темнината без блиц, и со голем групен оган. Не можеме да помогнеме, но да се надеваме дека втората камера е модул со широк агол, не сензор за длабочина, a la Pixel 3 XL, туку хомо-хум.

Ако сакате подобро искуство со сликање на телефон од 5G, Oppo Reno 5G ја има истата цена како и договорот со Mi Mix 3 5G, а додека селфи снајперисти се скоро еквивалентни, тројната задна камера што Oppo ја носи на табелата 5G не е предност од предната страна. Можеби уште поважно, има многу супериорна 4G конкуренција што може да се добие по помалку трошоци отколку што плаќате за мобилен телефон.

Снимки од Xiaomi Mi Mix 3 5G