Xiaomi Mi Mix Alpha беше претставен со камера од 108 MP, со поддршка од 5G

Xiaomi Mi Mix Alpha diperkenalkan dengan kamera 108MP, dukungan 5G

4-тиот Ми-генерал конечно пристигна овде. Не беше наречена Mi Mix 4 како што беше споменато порано, но Xiaomi реши да го нарече Mi Mix Alpha. Како што е објавено, оваа камера нуди камера од 108 MP. Ова е прв во светот кој има систем на фотоапарати со висока спецификација. Други сметаат дека е незамисливо, но Xiaomi работи со Samsung на овој телефон. Па, не навистина телефон, туку се користи на сензорот затоа што тоа беше јужнокорејскиот технолошки гигант кој го претстави сензорот за слика со 108MP.

Новиот Mi MIX Alpha доаѓа со сооднос на екранот до тело од 180,6%. Се чини невозможно, но Xiaomi може да го постигне со Surround Screen. Размислете за тоа како целосен уред со целосен уред. Нема странични рабови, но сепак можете да видите многу тенко чело и брадата. Екранот се протега на задниот дел.

Xiaomi има комбинирани легури на титаниум, керамички и сафир за производство на овој концептен телефон. Ова е само концепт, засега, но Xiaomi има за цел да започне со мало производство пред крајот на декември. Дури и цената сега – 19,999 јени, или околу 2.800 американски долари.

Новиот телефон Mi Mix нуди приказ на целиот екран кој тече наназад. Не очекувавме многу копчиња, па видовме нови сензори и копчиња на допир.

Системот на фотоапаратот вклучува стрелец од 108MP со ултра широк агол од 20MP (за супер макро од 1,5 см), и телефонска камера 12MP (со двоен PD фокус и 2x оптичко зголемување). Нема селфи или предна камера, но претпоставуваме дека главната камера на задната страна е доволно бидејќи има и екран на задниот дел од телефонот.

Камерата 108MP нуди најголема резолуција и најголем број пиксели на паметен телефон. Ова е важна пресвртница што не е преку Интернет во мобилната фотографија, туку целокупната дигитална фотографија. Други спецификации и карактеристики на Mi Mix Alpha вклучуваат: нова акустична технологија на дисплеј, линеарен мотор за симулирање на вистински копчиња, 5G конекција, ISOCELL Plus и паметен ISO, OIS со четири оски за видео, процесор Qualcomm Snapdragon 855+ и процесор за батерија 4050mAh со 40W кабел за брзо полнење ,