Xiaomi: Mi Mix Alpha доаѓа со целосен OLED дисплеј

Xiaomi: Das Mi Mix Alpha kommt mit Rundum-OLED-Display
Слика: Xiaomi

Xiaomi воведува Mi Mix Alpha во Кина како нов концепт за производство на паметни телефони. Посебна карактеристика е OLED екранот што работи по паметниот телефон, кој е пресечен само во задниот дел со вертикална лента за камерата. Таму седеше камера од 108 мегапиксели од Samsung.

Со серијата Mi-Mix, Xiaomi прикажува постојано интересен концепт на дисплејот, како што е претставено Mi Mix Alpha денес, чиј OLED дисплеј работи на скоро сите паметни телефони. Xiaomi зборува за односот на екранот на телото „180 проценти“. Само на задната страна, ако можете дури и да го наречете тоа, екранот е во прекин со вертикална лента каде Xiaomi ги сместува сите три фотоапарати за паметни телефони. Не е потребна селфи камера, бидејќи визирот може да се прикаже и од другата страна до главната камера.

слика 1 од 6

Наместо да барате клуч на Mi Mix Alpha, во областа на прикажување на маргините има виртуелно копче, кое може да го одреди интензитетот на печатење и да обезбеди хаптички повратни информации слични на таптичката машина на Apple на корисниците преку линеарен мотор за вибрации. Работ е исто така индикатор за нивото на батеријата, јачината на сигналот, Bluetooth или поставувањето на будилникот. Сензорите на паметниот телефон и алгоритмот на АИ развиен од Xiaomi имаат за цел да спречат регистрација на несаканите влезови на допир од екранот.

Главната камера со 108 мегапиксели

На задната лента седи хардвер кој не е помалку привлечен. Главната камера што ја користи е развиена во соработка со Samsung и со невообичаено голем сензор од 1 / 1,33 инчи со 108 мегапиксели. Отвори на f / 1.69, исто така, се инсталирани оптички стабилизатори на слики. Ултра широкоаголната камера нуди 20 мегапиксели до 1 / 2,8 инчи со отвор f / 2.2, телефото леќите доаѓаат до 12 мегапиксели на 1 / 2,55 инчи.

слика 1 од 5

Додека леќите на фотоапаратот се заштитени со кристали на сафир, вертикалните линии се изработени од керамика. Xiaomi го произведува горниот и долниот дел на паметниот телефон од легури на алуминиум и титаниум. Областа помеѓу овој краен капак и екранот е само 2,15 милиметри.

слика 1 од 3

Со Snapdragon 855+ и 5G за 2.600 евра

Mi Mix Alpha е исто така опремен со Snapdragon 855+, 5G, 12 GB RAM меморија, 512 GB UFS 3.0 меморија и батерија од 4050mAh која може да наполни до 40W преку USB кабел Type C. Цената на паметен телефон е еквивалентна на нешто помалку од 2.600 евра. На крајот на декември оваа година, Xiaomi има намера да го сними производството на Mi Mix Alpha во мали серии.