Xiaomi Mi MIX Alpha: пристигнува првиот смартфон со цел екран

Xiaomi Mi MIX Alpha

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Xiaomi Mi Mix Alpha карактеристики, технички лист, цена, излез. Сè што треба да знаете за Xiaomi Mi Mix Alpha, со 360 ° дисплеј и 108 MP камера

Xiaomi Mi MIX Alpha

Ажурирани со реални фотографии

Конечно, Xiaomi Mi Mix линијата се враќа во иновации и несомнено го прави тоа на голем начин.

Како што широко се очекуваше од гласините, концептниот телефон беше претставен денес Xiaomi Mi MIX Alpha, вистински иновативен уред опремено со дисплеј 360 ° и камера од 108 MP.

Екранот Xiaomi Mi MIX Alpha

Како што можете да видите од сликите, панелот AMOLED буквално го опкружува целиот уред достигнувајќи сооднос на екранот до тело од 180,6%.

Страните се очигледно заоблени и функционални: има копчиња чувствителни на допир што може да ги користи корисникот.

Но, како да го ставиме со неволни допири ако екранот е присутен пред, зад и на страните?

Xiaomi посочува дека се избегнуваат присилни допири благодарение на заедничката работа на повеќе сензори со алгоритми на вештачка интелигенција. Willе видиме дали сето ова ќе работи правилно или ќе се лудиме додека го користите уредот.

Xiaomi Mi MIX Alpha 2

Врвни материјали

Кинеската компанија не штедеше никаков трошок во изборот на материјалите.

Телото е изработено од титаниум – сметано за поотпорно и полесно од алуминиум – додека задниот опсег во кој се наоѓа фотографскиот сектор е керамички.

Конечно, кристалот со сафир ги штити камерите.

Камерата Xiaomi Mi MIX Alpha

Главниот сензор е 108 MP, способен да фотографира со резолуција од 12.032 x 9.024 пиксели.

Покрај тоа, наоѓаме еден Камера со широк агол од 20MP и телефото објектив од 12 MP со 2х оптички зум.

Задниот фотографски оддел се користи и за селфи. Xiaomi всушност се одрече од предната камера бидејќи корисниците можат безбедно да го искористат задниот дисплеј.

Како што можете да видите од сликите, целиот фотографски модул е ​​сместен во црната керамичка лента лоцирана на задниот дел.

Остатокот од хардверот

Под дисплејот го наоѓаме сензорот за отпечатоци од прсти и технологија што ја заменува класичната слушалка.

Говорејќи за остатокот од хардверот, наоѓаме Snapdragon 855+, 12 GB RAM меморија, 512 GB внатрешна меморија, 5G поддршка и 4.050 mAh батерија.

Накратко, ништо не недостасува од оваа Xiaomi Mi MIX Alpha. Тоа е бомба!

Комплетен технички лист Xiaomi Mi MIX Alpha

 • димензии и тежина: 157х74х8мм за 199 грама
 • Андроид 10 оперативен систем со MIUI 11
 • 6,39 ″ HD + супер AMOLED опкружувачки дисплеј, густина од 420ppi, сооднос од екранот до тело од 180,6%
 • Мобилна платформа Qualcomm Snapdragon 855+
 • 12 GB RP RAM меморија LPDDR4x
 • 512 GB внатрешна меморија UFS 3.0
 • 5G конекција, WiFi, Bluetooth 5.0, NFC
 • 3 задни камери:
  • 108MP f / 1.69, 1/33, 1,6um пиксели, AF
  • 20MP 117 ° широк агол, f / 2.2, 1 / 2.8
  • 12MP f / 2, 1 / 2.55
 • 4050mAh батерија со полнење од 40W
 • бои: црна и бела

Xiaomi Mi MIX Alpha кога ќе излезе?

Xiaomi вели дека тоа е повеќе од прототип отколку на готов производ, но веќе е во мало производство.

Ми Микс Алфа треба да дебитира до крајот на 2019 година, но не е јасно дали ќе пристигне и во Европа.

Колку чини Xiaomi Mi MIX Alpha?

Смартфонот има цена од 19999 јуани (2.260 евра). Чини многу, но тоа е бројка што можеме да ја прифатиме со оглед на сите хардверски и дизајн иновации што ги наоѓаме на производот.

Неколку сомнежи

Сите многу убаво, но имам неколку сомнежи:

 • Како смартфонот реагира на можните падови?
 • дали екранот за завиткување ќе може да се користи безбедно или ќе се лудиме со неволни допири?

Outе дознаеме само во наредните месеци. Во меѓувреме, имаме сигурност: линијата Mi Mix се врати на иновациите на сите времиња и го стори тоа на врвот овој пат!

И што мислите за овој иновативен уред?

Вистински фотографии од паметниот телефон

Проверете ги овие извонредни вистински слики на Xiaomi Mi MIX Alpha 5G.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!