Xiaomi Redmi K20 Pro Premium Edition беше лансиран во Кина со цена од RMB 2699

Xiaomi Redmi K20 Pro Premium Edition diluncurkan di Tiongkok dengan harga RMB 2699 1

Xiaomi Redmi K20 Pro Premium Edition започна во Кина со цена од RMB 2699 1


Xiaomi Redmi K20 Pro Premium Edition започна во Кина со цена од RMB 2699 1

Xiaomi конечно го лансираше новото Redmi K20 Pro Premium Edition во Кина со почеток од RMB 2699. Овој паметен телефон беше официјално објавен на веб-страницата на компанијата на 20.09.2019 година.

Redmi K20 Pro Premium Edition се напојува со најновиот процесор Qualcomm Snapdragon 855+ и комбинација за складирање до 12 GB RAM + 512 GB. Оваа верзија на процесорот Snapdragon има повисока фреквенција на часовникот (од 2,84GHz до 2,96 GHz). Исто така, има подобрена GPU Adreno 640 што ги подобрува графичките перформанси 15% подобри од стандардниот Snapdragon 855.

Официјалното објавување на блогот Ксиоми се однесува на паметните телефони кои се „дизајнирани со мобилни гејмери ​​во умот“ и со употреба на „8-слоен систем за ладење на графит оџак, кој е до 650% поефикасен во намалувањето на порастот на температурата предизвикана од акумулацијата на топлина од еднослоен графит“.

Овој паметен телефон има капацитет од 12 GB RAM и 512 GB складирање и може да чува до 100.000 фотографии или да инсталира до 643 мобилни апликации. Исто така, има и батерија од 4000 mAh и адаптер за брзо полнење од 27W. Уредот може да се наполни 58% за половина час и 100% за 72 минути.

Redmi K20 Pro Premium Edition има 6,39 инчен AMOLED екран со сооднос на екран до 91,9% и поддржува Sunscreen 2.0. Овој уред исто така вклучува оптимизација на боја со ниска осветленост во сива скала и контрола на осветленоста на DC и е овластен од VDE за заштита од сино светло за очи.

Новиот K20 нуди три поставки за камера на АИ и вклучува камера со широк агол на Sony 48MP, камера со широк агол од 13 MP и телефонска камера 8MP. Исто така, располага и со pop-up камера за самостојно 2MP. Сепак, селфи камерите не ги исполнуваат нашите очекувања кога се споредуваат со другите уреди на пазарот.

Redmi K20 Pro Premium Edition е достапен во 5 варијанти на бои – Bionic Black, Flame Red, Glacier Blue, Carbon Black и Pearl White. Механичката структура на овој уред е инспирирана од високо-технолошки оклоп.

Според официјалниот извештај, Redmi K20 Pro Premium Edition ќе излезе во продажба во 20:00 часот на 19 септември преку официјалниот кинески канал Xiaomi. Цените на списокот за сите три варијанти се наведени подолу.

Модел Цена
Варијанта на Redmi K20 Pro Premium Edition од 8 GB + 128 GB RMB 2699
Варијанта на Redmi K20 Pro Premium Edition 8GB + 512 GB RMB 2999
Redmi K20 Pro Premium Edition 12GB + 512 GB варијанта RMB 3199