Xiaomi Redmi Note Цена на базата Варијанта 8 се зголеми на 10.499 рунти

redmi-note8-base-variant-hiked

Xiaomi Redmi Note 8, кој беше лансиран уште во октомври 2019 година, доби тивко зголемување на цените во земјата. Redmi Note Основната варијанта 8 со 4 GB RAM меморија и 64 GB внатрешно складирање сега се продава на 10.499 РС, може да се забележи зголемување на цената на 500 Rs. Како и да е, моделите за паметни телефони од 6 GB + 128 GB се сè уште достапни на 12.999 РС во оваа земја. Да се ​​потсетиме на ова, Redmi Note 8 беше лансиран со цени почнувајќи од 9,999 фунти во Индија со Redmi Note 8 Pro. Дури и на 10.499 УСД, Redmi Note 8 е offeringвезда која нуди спецификации како што се Snapdragon 665 SoC, поставки за камера 48MP, батерии MIUI 11 и 4000mAh со полначи од 18W вклучени во кутијата.

Реди Белешка 8 Цена во Индија Пешачеше за 500 РС

Xiaomi не е познат по цената на качување на паметните телефони во Индија. Неодамна, марката најави постојани намалувања на цените на уредите како што се Mi A3, Redmi K30 и Redmi K20 Pro. Сепак, зголемувањето на цената на Redmi Note 8 дојде како изненадување затоа што компанијата не објави ништо во јавноста. Новата цена од 10.499 УСД е веќе важечка низ целиот Амазон Индија и Mi.com, додека овој уред веќе се продава по 10.499 УСД во сите присутни продавници. Како што е наведено, моделот со висока класа Note 8 со 6 GB RAM меморија и 128 GB внатрешно складирање е сè уште достапен на 12.999 Rs. Redmi Note 8 Pro, кој беше лансиран со Redmi Note 8, не доби зголемување на цената.

Xiaomi Redmi Белешка 8: Спецификации и одлики

Redmi Note 8 е многу добар буџетски паметен телефон, предизвикан од луѓе како Xiaomi’s Vivo U20, Realme 3 Pro и Mi A3. Овој телефон има 6,3 инчен LCD екран со Full HD + IPS LCD со заштита Corning Gorilla Glass 5 и Dot Notch. Во срцето на телефонот, добиваме Qualcomm Snapdragon 665 SoC, претепан со 4 GB / 6GB RAM меморија и 64 GB / 128 GB внатрешно складирање. Оваа слушалка има и специјален слот за microSD картички за проширување на складирање.

Камерата на Redmi Note 8 вклучува сензор Samsung ISOCELL GM1 48MP, поврзан со сензор за ултравиден агол од 8MP, сензор за длабочина од 2 MP, и макро сензор од 2 MP. Овој телефон нуди USB Type-C порта и се напојува со батерија од 4000mAh. Xiaomi вметнува брз полнач од 18 W во кутија за малопродажба.