Xiaomi Redmi Note 8 и Redmi Note 8 Pro офицери во Кина

Xiaomi Redmi Note 8 dan Redmi Note 8 Pejabat Pro di Tiongkok

Вчера, во Кина, тие беа официјално претставени Xiaomi Remi Note 8 и redmi Note 8 Pro со последно инсталирање на сензор од 64 Mpx за кој се дискутира за камери.

Xiaomi Redmi Note 8 Pro, добредојде во процесорот MediaTek

Со навистина неочекуван избор, Xiaomi Redmi Note 8 Pro го остави класичниот процесор Snapdragon во претходната серија (и, сепак, сè уште работи на Xiaomi Redmi Note 8) за да се префрли на MediaTek Helio G90T. Друга голема вест за Xiaomi Redmi Note 8 Pro е познатиот 64 Mpx сензор од Samsung кој конечно пристигна до предвидениот производ (со оглед на успехот на претходникот на Xiaomi redmi Забелешка 7) до пошироката јавност. Главниот сектор за фотографија е опремен со уште три камери, секоја со широк агол од 8 Mpx, макро 2 Mpx и длабочина (за ефектот bokeh) секогаш од 2 Mpx. Наместо тоа, Xiaomi Redmi Note 8 има главен сензор од 48 Mpx.

Xiaomi Redmi Note 8

Предна камера од 13 Mpx на Xiaomi Redmi Note 8 и 20 Mpx на варијантата Pro. Идентичен за двата екрани, 6,53-инчен IPS LCD формат 19,5: 9 со FullHD + резолуција. Изборот на MediaTek процесорот за Xiaomi Redmi Note 8 Pro покажува намера да го подобриме делот за игра на овој модел кој исто така ќе користи графичка картичка со високи перформанси, Mali-G76 3EEMC4 и специјален систем за ладење со течност за да ги зголеми перформансите. Исто така, јасно ја подобрува аудио опкружувањето, благодарение на новата генерација на звучници и DAC.

Xiaomi Redmi Note 8

Според мое мислење, изборот да се опреми NFC само со верзијата Pro е дискутабилен, особено за зголемувањето на бројот на системи за набавка и плаќање кои користат овој вид протокол. Многу класичен избор исто така за безбедност, со оглед дека сензорот за отпечатоци е поставен на задниот капак, а не под екранот. Xiaomi Redmi Note 8 и Redmi Note 8 Pro ќе бидат достапни во Кина почнувајќи од 17 септември, црна, бела и сина, во најразлични RAM и мемориски конфигурации. Ајде да погледнеме конкретно:

 • Xiaomi Redmi Note 8 4/64 GB: околу 130 €
 • Xiaomi Redmi Note 8 6/64 GB: околу 150 €
 • Xiaomi Redmi Note 8 6/128 GB: околу 180 €
 • Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6 / 64GB: околу 180 €
 • Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6/128 GB: околу 200 €
 • Xiaomi Redmi Note 8 Pro 8/128 GB: околу 230 €

Можеби во Италија цената ќе биде различна (повисока) и само Xiaomi Redmi ќе биде достапен Note 8 Pro, можеби почнувајќи од ноември. Подолу се дадени техничките спецификации на двата модела за кинескиот пазар.

Xiaomi Redmi Note 8

 • изложба: 6,53 “IPS целосен HD +, Горила стакло 5
 • процесорот: Snapdragon 665
 • Графичка карта: Адрено 610
 • RAM меморија: 4/6 GB
 • меморија: 64/128 GB може да се прошири преку microSD до 256 GB
 • Задна камера:
  • главната: 48 мегапиксели Sony IMX586, f / 1,8, 0,8 μm, двоен пиксел PDAF
  • широк: 8 мегапиксели, 120 ° FOV, f / 2.2, 1,12 μm
  • макро: 2 мегапиксели, f / 2,4, 1,75 μm
  • портрет: 2 мегапиксели, f / 2,4, 1,75 μm
 • Предна камера: 13 мегапиксели, f / 2.0
 • поврзаност: LTE, двоен опсег Wi-Fi AC, Bluetooth 5.0, GPS, аудио приклучок, USB-C 2.0
 • батерија: 4.000 mAh
 • големина: 161,3 x 76,4 x 8,4 мм
 • Тежина: 194 грама
 • Операционен систем: Android 9.0 Pie, MIUI 10 UI

Xiaomi Redmi Note 8 Pro

 • изложба: 6,53 “IPS целосен HD +, Горила стакло 5
 • процесорот: Хелио Г90Т
 • Графичка картичка: Мали Г76
 • RAM меморија: 6/8 GB
 • меморија: 64/128, може да се прошири преку microSD до 256 GB
 • Задна камера:
  • главната: 64 мегапиксели Samsung GW1, f / 1,8, 0,8 μm, Dual Pixel PDAF
  • широк: 8 мегапиксели, 120 ° FOV, f / 2.2, 1,12 μm
  • макро: 2 мегапиксели, f / 2,4, 1,75 μm
  • Сензор за длабочина: 2 мегапиксели, f / 2,4, 1,75 μm
 • Предна камера: 20 мегапиксели, f / 2.2
 • поврзаност: двоен SIM LTE, AC-двоен опсег Wi-Fi, Bluetooth 5.0, NFC, GPS, USB-C 2.0, аудио приклучок, инфраред, FM радио
 • батерија: 4.500 mAh со брзо полнење на 18W
 • големина: 161,3 x 76,4 x 8,8 mm
 • Тежина: 199 грама
 • Операционен систем: Android 9.0 Pie со MIUI 10