XOX Mobile ќе лансира 4G и 5G сателитски телефони; Од вториот квартал …

Локалната компанија МВНО, XOX мобилен Најавено е дека тие ќе лансираат серија од 4G и 5G телефони на пазарот почнувајќи од вториот квартал на 2020 година. Ова го прави овој претстојен уред малку поразличен од другите паметни телефони. Фактот дека истите се опремени со можности за сателитска комуникација.

Предупредување

Според XOX, таа ќе соработува со локалните компании, Софистицирана технологија за комуникација (АТЦ) за ова да се случи. Ако се прашувате, да, ова е истиот АТЦ што го лансираше Xplore X7 во 2018 година, кој се смета за прв светски сателитски телефон Андроид.

Не слушнавме многу од АТЦ, откако компанијата ја започна кампањата Indiegogo за Xplore X7 во ноември 2018 година, така што заедничката објава со XOX нè изненади. Покрај тоа, двете компании откриваат и дека се нарекува првиот модел што ќе го лансираат на пазарот Xplore X5и покрај фактот дека во огласот не беше споменат вистински распоред на објавување.

Рече дека е присутен со тврда IP67-овластена шасија, Xplore X5 е опремен со 4,7-инчен Full HD IPS екран заштитен со Corning Gorilla Glass. Додека АТЦ не прецизираше специфичен чип Qualcomm Snapdragon опремен со Xplore X5, компанијата соопшти дека чипот има осум јадра на процесорот Cortex-A53 кои го стеснуваат списокот до Snapdragon 439, Snapdragon 450, Snapdragon 626 и Snapdragon 630.

XOX Mobile ќе лансира 4G и 5G сателитски телефони; Од вториот квартал на 2020 година 2

Пред-инсталиран со Android 10, Xplore X5 исто така доаѓа со 4 GB RAM меморија, 64 GB внатрешно складирање и поддршка за microSD картички до 128 GB. Овој телефон е исто така опремен со задна камера од 12MP f / 1.79 PDAF, предна камера 16MP f / 2.0 и 4900 mAh батерија со поддршка за технологија Qualcomm Quick Charge 3.0.

Како и претходниот Xplore X7, овој телефон ќе прикаже и специјално копче SOS кое им овозможува на корисниците да испраќаат пораки за вознемиреност во посебен центар за набудување. Покрај тоа, 18 опсези LTE Xplore X5 исто така можат да ја поддржат сателитската мрежа Иридиум, како и мобилното и морското дигитално радио.

XOX Mobile ќе лансира 4G и 5G сателитски телефони; Од вториот квартал на 2020 година 3

Предупредување

Стив Тан, извршен директор на XOX, во соопштението изјави дека XOX планира да го интегрира XOX припејд планот и платформата за пораки со итни сателитски-базирани ATC услуги. На крајот, тие се надеваат дека ќе обезбедат прифатливи сателити. паметни телефони за Малезија и исто така Југоисточна Азија.

Интересно колку што беше објавено ова соопштение со XOX и ATC, ние бевме доста скептични околу неговата можност да го пушти овој телефон на пазарот. Ова главно се заснова на фактот дека кампањата Indiegogo Xplore X7 заврши како неуспех од тогаш воопшто не привлекуваше поддржувачи.

XOX Mobile ќе лансира 4G и 5G сателитски телефони; Од вториот квартал на 2020 година 4

Сепак, ние сè уште сакаме да го кажеме најдоброто за нив и ќе го следиме нивниот напредок за да видиме дали нивните облози на хибридни уреди ќе се исплатат на нашиот пазар или обратно.

(Дополнителна слика: XOX мобилен.)