Xperia 1 II: Sony прави паметни телефони малку од алфа-камери

Xperia 1 II: Sony macht das Smartphone ein bisschen zur Alpha-Kamera

Xperia 1 II го нарекува Sony нов паметен телефон базиран на алфа-огледална камера. Три фотоапарати со подобрен автоматски фокус, стакло од Zeiss, ToF сензор и апликација Photo Pro се во фокусот на презентацијата. Исто така, нов е Snapdragon 865 кој вклучува 5G, поголема батерија и безжично полнење.

Xperia 1 Mark II – II кратко – следеше Xperia 1 минатата година (тестови) и донесе издолжен дизајн во формат 21: 9, но овој пат се потпираше на повеќе аголен дисплеј со рамка што ги извлече скоро сите кривини, со што смартфонот го постави на маса со малку талент – исто како и паметниот телефон Xperia од претходната генерација пред неколку години.

слика 1 од 9

Фабрички калибриран OLED дисплеј

Sony продолжува да се потпира на рамни екрани кои мерат димензии и резолуција од 1.644 ,8 3.840 пиксели од претходната година за 6,5 инчи. Ова одговара на 4K (Ultra HD) со исечената висина од 516 пиксели, што е предизвикано од форматот 21: 9. OLED панелите се способни за HDR и мора да достигнат поголема максимална осветленост со 700 cd / m². Со Xperia 1 II, панелот со бела точка може да се постави за прв пат во поставките за Android, така што може да се изберат 5.500 Келвин или 6.500 Келвин и други нивоа. За возврат претпоставува дека секој калибриран екран работел од Sony, што го потврдил производителот кога го побарале ComputerBase.

Автофокусот е побрз и ги препознава животните

Sony го ревидира автофокусот за новата тројна камера и го користи она што се нарекува Eye AF на сите леќи, кои автоматски се фокусираат на очите на луѓето и сега стануваат животни веднаш штом се препознаат на сликата. Смартфонот го бара овој имот 60 пати во секунда и фотографира до 20 фрејмови во секунда со постојан автоматски фокус и компензација на изложеност на автоматска експозиција. Како и во претходните години, фокусната должина според еквивалентите на 35мм беше 24 мм (широк агол), 70 мм (телефонски леќи) и 16 мм (многу широк агол). Sony го зголеми главниот сензор за камера на 1 / 1,76 инчи со дополнителни 12 мегапиксели (Exmor RS IMX555). Стаклото Zeiss-T * ја покрива камерата со анти-рефлектирачки слој.

Sony Xperia 1 II (Слика: Sony)

Новиот додаток е сензорот за време на летање (ToF), кој собира длабочина на информации за да се утврди структурата, растојанието од предметите и прецизните движења. Покрај тоа што се користи за портрети со ефекти од бохе во услови на слаба осветленост, ова ќе и помогне на камерата да направи добри слики.

Од софтверската страна, апликацијата Photo Pro е нова, каде што Sony ги снабдува сите рачни поставки на фотоапаратот претходно пронајдени во режимот Про од нормални апликации на фотоапаратот. Минатата година Сони го следеше истиот пат кон снимање на видео со апликацијата Cinema Pro. За Xperia 1 II, оваа апликација е подобрена со дополнителни поставки како што се автоматски фокус на допир, рачен бел баланс, ниво на дигитален дух и ново ниво на FPS во формат 21: 9.

Snapdragon 865 со поддршка од 5G

Новото јадро на овој паметен телефон е Qualcomm Snapdragon 865, кој Sony го спари со моделот Snapdragon X55 за мобилни телефони до 5G стандардот. SoC е комбинирана со 8 GB RAM меморија и 256 GB експанзирана меморија. За разлика од претходната година, Sony ја откажа двојната поддршка за СИМ затоа што Snapdragon 865 не беше способен за двојна SIM 5G. Sony одлучи да не ги интегрира функциите со еден 5G и еден LTE. Наместо тоа, батеријата порасна од 3.330 mAh на 4.000 mAh и безжично полнење беше поддржано за прв пат користејќи го Qi стандардот.

Jackекот за 3,5 мм се врати

За слушалките, Sony го врати приклучокот за слушалки 3,5 милиметри за Xperia 1 II. Подобрувачот на звукот на Sony DSEE (Digital Sound Enhancement Engine) е да го подобри квалитетот на аудио компресираната содржина, како што се AAC или MP3, на ниво споредливо со оригиналната аудио содржина со висока резолуција во најновата крајна варијанта.

слика 1 од 3

Xperia Pro е само за јапонскиот пазар

Sony планира да го лансира Xperia 1 II со Android 10 на германскиот пазар во второто тримесечје по цена од 1.199 евра во црна, виолетова и бела боја. Xperia Pro е исто така планиран за јапонскиот домашен пазар, кој ги презема техничките податоци Xperia 1 II, но е опремен со силно куќиште во стилот на алфа-камерата и со влез HDMI да користи паметен телефон како дисплеј за професионални фотоапарати. Покрај тоа, Xperia Pro поддржува 5G преку mmWave, додека нормалната варијанта е ограничена на опсегот под-6 GHz. Според Sony, Xperia Pro ќе чини многу повеќе од Xperia 1 II.

ComputerBase доби информации за овој напис од Sony под NDA. Единствениот услов е датумот на објавување што е можно порано.