Yahoo се пресели во Веризон: Над 2000 вработени дома

Yahoo се пресели во Веризон: Над 2000 вработени дома

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Јаху се сели во Веризон и остава над 2000 вработени дома. Мариса Мајер џеб 25 милиони

Откако направи притисок и влечење што траеше неколку месеци, сега е официјално, Веризон го купува „Јаху“ за 4,5 милијарди долари. Всушност, вчера беше постигнат договор меѓу двете компании со „Јаху“ ќе го промени своето име во Заклетва и ќе одат заедно со брендови како AOL, TechCrunch и Huffington Post.

ДО Заклетвата ќе ја води поранешниот главен извршен директор на АОЛ, Тим Армстронг, додека извршниот директор на Yahoo, Мариса Мајер ќе излезе од Yahoo со а ликвидација изложби еднакви на 25 милиони долари.

Така, околу една година откако Веризон го објави аквизицијата на Yahoo, соединувањето сега е завршено и тоа ќе доведе до оставете над 2000 вработени дома на Yahoo.

Сопственоста на Yahoo преминува во Веризон, освен за 15% удел во Алибаба Група холдинг ДОО, 36% од Јаху Јапонија Корп и други ситни наслови. Новиот Yahoo ќе се пресели во новата компанија наречена Altaba Inc. со Томас Мекинерни кој ќе стане извршен директор на Алтаба.

Стекнувањето ќе има многу важна тежина, особено на страната на вработеноста, со оглед на тоа што фукцијата помеѓу AOL и Yahoo! ќе доведе до намалувања од околу 2.100 места на работа, еднаква на 15% од работната сила во канцелариите во Калифорнија и надвор од Соединетите држави.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!